AQSh Ukraina uchun uzoq masofali raketalarni ko‘rib chiqmoqda
AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vensning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina so‘ragan uzoq masofali raketalar berilishi masalasi hozirda ko‘rib chiqilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu masalada yakuniy qarorni AQSh prezidenti Donald Tramp qabul qiladi. Ukraina bunday raketalar Rossiyaning harbiy kuchini zaiflashtirish va uni muzokara stoliga olib chiqishga majbur qilish imkoniyatini beradi, deb hisoblamoqda.
Biroq, Kreml vakillari ushbu qurollar urush holatiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmaydi, deb ta’kidlamoqda. “Tomahawk” raketalari 2 500 kilometrgacha uchish qobiliyatiga ega.
Shuningdek, Ukraina havo hujumlariga qarshi samarali himoya tizimi bo‘lgan “Patriot” tizimlarini ham talab qilmoqda. So‘nggi voqealarga ko‘ra, yakshanba kuni Rossiya Kiyev va boshqa hududlarga 12 soat davomida hujum o‘tkazdi.
Ushbu hujum natijasida to‘rt kishi halok bo‘ldi, yetmishdan ortiq odam jarohat oldi. Ushbu vaziyat xalqaro hamjamiyatda jiddiy xavotir uyg‘otmoqda va mavzu bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda.

США рассматривают дальнобойные ракеты для Украины
По словам вице-президента США Джей Ди Вэнса, вопрос о предоставлении Украине дальнобойных ракет, которые она запрашивала, в настоящее время рассматривается. Об этом сообщает Zamin.uz.
Окончательное решение по этому вопросу примет президент США Дональд Трамп. Украина считает, что такие ракеты позволят ослабить военную мощь России и вынудить её сесть за стол переговоров.
Однако представители Кремля утверждают, что это оружие не окажет серьёзного влияния на ход войны. Ракеты "Томагавк" способны летать на расстояние до 2500 километров.
Кроме того, Украина также требует системы противовоздушной обороны "Пэтриот", которые являются эффективной защитой от воздушных атак. Согласно последним событиям, в воскресенье Россия в течение 12 часов наносила удары по Киеву и другим регионам.
В результате этих атак погибли четыре человека, более семидесяти получили ранения. Эта ситуация вызывает серьёзную обеспокоенность в международном сообществе, и переговоры по этому вопросу продолжаются.