Madagaskar prezidenti namoyishlardan so‘ng hukumatni tarqatdi
Madagaskar prezidenti Andri Rajelina yoshlar namoyishlaridan so‘ng hukumatni tarqatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Noroziliklar asosan suv va elektr ta’minotidagi muammolar tufayli yuzaga kelgan. Prezident telemurojaatida xalqdan uzr so‘rab, bosh vazir hamda hukumat a’zolarining iste’foga chiqarilganini ma’lum qildi.
Yangi bosh vazir uch kun ichida tayinlanishi rejalashtirilmoqda. Namoyishlar poytaxt Antanarivoda boshlangan va keyinchalik boshqa shaharlarga tarqalgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, to‘polonlarda 22 kishi halok bo‘lgan, yuzdan ortiq odam jarohat olgan. Mutaxassislar ushbu voqealarni prezident uchun eng katta siyosiy sinovlardan biri sifatida baholamoqda.
Madagaskar ilgari ham bir necha bor siyosiy inqirozlarni boshdan kechirgan mamlakat hisoblanadi. Ushbu vaziyat mamlakat siyosiy barqarorligi uchun muhim sinov bo‘lib, hukumat va jamiyat o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash zarurati yuzaga kelmoqda.
Prezident va yangi bosh vazirning vazifasi fuqarolar ehtiyojlarini qondirish hamda mamlakatdagi ijtimoiy-siyosiy muhitni barqarorlashtirishdan iboratdir. Madagaskarda yuzaga kelgan muammolarni hal etish uchun keng ko‘lamli islohotlar va samarali boshqaruv talab etiladi.

Президент Мадагаскара распустил правительство после протестов
Президент Мадагаскара Андри Раджелина распустил правительство после молодежных протестов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Протесты возникли в основном из-за проблем с водоснабжением и электроснабжением. В телеобращении президент извинился перед народом и объявил об отставке премьер-министра и членов правительства.
Нового премьер-министра планируется назначить в течение трех дней. Протесты начались в столице Антананариву и затем распространились на другие города.
По данным Организации Объединенных Наций, в столкновениях погибло 22 человека, более сотни получили ранения. Эксперты оценивают эти события как одно из крупнейших политических испытаний для президента.
Мадагаскар ранее уже неоднократно переживал политические кризисы. Эта ситуация является важным испытанием для политической стабильности страны и требует улучшения отношений между правительством и обществом.
Задача президента и нового премьер-министра состоит в удовлетворении потребностей граждан и стабилизации социально-политической обстановки в стране. Для решения возникших проблем в Мадагаскаре необходимы масштабные реформы и эффективное управление.