Madagaskarda elektr va suv uchun noroziliklar kuchaydi
Madagaskarda elektr va suv ta’minotidagi muammolarga qarshi boshlangan noroziliklar oqibatida kamida yigirma ikki kishi halok bo‘lib, yuzdan ortiq shaxs jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk ma’lum qildi. Tashkilot bayonotida o‘lim holatlarining orasida namoyishchilar, xavfsizlik kuchlari xodimlari va tartibsizlik hamda talonchilik vaqtida jabrlanganlar borligi qayd etildi.
Noroziliklar yigirma besh sentyabr kuni boshlangan bo‘lib, dastlab elektr va suv yetkazib berishdagi uzilishlarga qarshi edi, keyinchalik esa tartibsizliklarga aylangan. Vaziyatni tinchlantirish maqsadida tashkil etilgan milliy konferensiyada Bosh vazir Kristian Ntsay Madagaskar universiteti kampusida tinch namoyishchilar orasida qurollangan shaxslar ham bo‘lganini bildirdi.
Ushbu voqealar mamlakatda ijtimoiy va siyosiy beqarorlikni kuchaytirgan muhim omil hisoblanadi. Hukumat va xalqaro tashkilotlar vaziyatni barqarorlashtirishga qaratilgan choralar ko‘rmoqda.
Madagaskar aholisi uchun muhim bo‘lgan asosiy infratuzilma xizmatlarining barqaror ishlashi ta’minlanishi zarur. Noroziliklarning kelib chiqish sabablari va ularni hal etish yo‘llari haqida kengroq muhokamalar davom etmoqda.

В Мадагаскаре усилились протесты из-за электроэнергии и воды
В Мадагаскаре в результате начавшихся протестов против проблем с электроснабжением и водоснабжением погибло не менее двадцати двух человек, более ста получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Верховный комиссар Организации Объединённых Наций по правам человека Фолькер Тюрк. В заявлении организации отмечается, что среди погибших есть демонстранты, сотрудники сил безопасности, а также пострадавшие во время беспорядков и мародёрства.
Протесты начались 25 сентября и изначально были направлены против перебоев с подачей электроэнергии и воды, но впоследствии переросли в беспорядки. На национальной конференции, организованной для стабилизации ситуации, премьер-министр Кристиан Нцай сообщил, что на кампусе университета Мадагаскара среди мирных демонстрантов были вооружённые лица.
Эти события считаются важным фактором, усилившим социальную и политическую нестабильность в стране. Правительство и международные организации принимают меры для стабилизации ситуации.
Необходимо обеспечить стабильную работу основных инфраструктурных служб, важных для населения Мадагаскара. Продолжаются широкие обсуждения причин возникновения протестов и путей их разрешения.