AQSH Kosmik Tadqiqot Agentligi NASA yaqin o‘n yillik ichida insoniyat uchun yangi tarixiy bosqichni bosib o‘tishni maqsad qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Agentlik 2035-yilgacha Oy yuzasida odamlar doimiy yashay oladigan qishloq qurishni rejalashtirmoqda. Bu haqda NASA rahbari vazifasini bajaruvchi Shon Daffi Avstraliyaning Sidney shahrida o‘tkazilgan Xalqaro Astronavtika Kongressida ma’lum qildi.
Daffi ta’kidlaganidek, loyiha faqat ilmiy tadqiqotlar bilan cheklanmaydi. Oyda nafaqat tadqiqot markazi, balki barqaror yashash uchun zamonaviy infratuzilma ham barpo etiladi.
Yangi qishloq yadro energiyasi bilan ta’minlanadi, astronavtlar muntazam joylashtiriladi va qurilishda Oy yuzasidan olingan mahalliy materiallardan keng foydalaniladi. NASA rejasiga ko‘ra, 2026-yil fevralda «Artemida II» dasturi doirasida ilk bor to‘rt nafar astronavt Oyga yo‘l oladi.
Parvozda qo‘nish amalga oshirilmasa-da, asosiy maqsad keyingi bosqichlarga tayyorgarlik ko‘rish va Oyda uzoq muddat yashash imkoniyatlarini o‘rganishdir. Mutaxassislar fikricha, Oyda doimiy qishloq qurilishi Marsga inson yuborishda muhim poydevor bo‘ladi.
Chunki Oyda yaratiladigan infratuzilma insoniyatning kosmosda uzoq vaqt yashash qobiliyatini sinovdan o‘tkazishga xizmat qiladi. NASA vakillari bu g‘oyani orzu emas, balki amalga oshiriladigan aniq reja sifatida baholamoqda.
Bu tashabbus inson sivilizatsiyasini Yer orbitasidan tashqarida rivojlantirishga yo‘naltirilgan muhim qadam hisoblanadi.

NASA построит постоянное поселение на Луне к 2035 году
Космическое агентство США NASA поставило цель пройти новый исторический этап для человечества в ближайшее десятилетие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Агентство планирует построить на поверхности Луны деревню, в которой люди смогут постоянно жить к 2035 году. Об этом сообщил исполняющий обязанности руководителя NASA Шон Даффи на Международном астронавтическом конгрессе в Сиднее, Австралия.
Как отметил Даффи, проект не ограничивается только научными исследованиями. На Луне будет создан не только исследовательский центр, но и современная инфраструктура для устойчивого проживания.
Новая деревня будет обеспечиваться ядерной энергией, астронавты будут регулярно размещаться, а в строительстве широко будут использоваться местные материалы, добытые на Луне. По плану NASA, в феврале 2026 года в рамках программы «Артемида II» впервые четверо астронавтов отправятся на Луну.
Хотя посадка во время полёта не будет осуществлена, основная цель — подготовка к следующим этапам и изучение возможностей длительного проживания на Луне. По мнению специалистов, строительство постоянной деревни на Луне станет важной основой для отправки человека на Марс.
Потому что инфраструктура, создаваемая на Луне, послужит испытанием способности человечества жить в космосе длительное время. Представители NASA оценивают эту идею не как мечту, а как конкретный реализуемый план.
Эта инициатива является важным шагом, направленным на развитие человеческой цивилизации за пределами орбиты Земли.