Japarov ayollar va bolalar uchun o‘lim jazosini taklif qildi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov 2023-yil sentyabr oyining oxirlarida ayollar va bolalarga nisbatan sodir etilgan jiddiy jinoyatlar uchun o‘lim jazosini qayta tiklashni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu taklif mamlakatda so‘nggi paytlarda sodir bo‘lgan og‘ir jinoyatlar asosida berildi. Prezident Japarov hukumatga bolalar, qizlar va ayollarga nisbatan zo‘rlik va qotilliklarni oldini olish uchun qonunlarni kuchaytirish vazifasini yukladi.
Taklifda bolalarga qarshi zo‘rlik yoki ayollarni zo‘rlab o‘ldirish holatlarida o‘lim jazosini qo‘llash nazarda tutilgan. Davlat rahbarining matbuot kotibi Asqat Alagozovning ma’lum qilishicha, 17 yoshli qizning zo‘rlanib o‘ldirilgan voqeasi ayniqsa e’tiborga olingan.
Jinoyatda gumonlanuvchi shaxs Bishkekda qo‘lga olingan va prezident bu ishni shaxsan nazoratga olgan. Qirg‘izistonda o‘lim jazosi 1998-yilda moratoriyga olingan, 2007-yilda esa to‘liq bekor qilingan.
O‘lim jazosi o‘rniga umrbod qamoq jazosiga o‘tildi. Shunga qaramay, sudlar ba’zan o‘lim jazosini qo‘llashda davom etgan.
2010-yilda Qirg‘iziston xalqaro majburiyatlarga binoan o‘lim jazosini ta’qiqlovchi protokolni ratifikatsiya qilgan. Agar o‘lim jazosini qayta joriy etish qarori qabul qilinsa, Konstitutsiyaga o‘zgartirish kiritish va referendum o‘tkazish zarur bo‘ladi.
Prezident Japarov jinoyatlarning oqibatsiz qolmasligini ta’kidlab, jinoyatchilarni qattiq jazolash va adolatli sudlovni ta’minlash uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishni talab qilmoqda. Ushbu tashabbus Qirg‘iziston jamiyatini murakkab jinoyatlarga qarshi kurashda yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.
Shu bilan birga, o‘lim jazosini qaytarish qarori mamlakatda yuksak sud va xalqaro siyosat bilan bog‘liq muammolarni yuzaga keltirishi ehtimoli mavjud.

Жапаров предложил смертную казнь для женщин и детей
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров в конце сентября 2023 года предложил восстановить смертную казнь за тяжкие преступления, совершённые против женщин и детей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предложение было сделано на основании тяжких преступлений, произошедших в стране в последнее время. Президент Жапаров поручил правительству усилить законы для предотвращения насилия и убийств в отношении детей, девушек и женщин.
В предложении предусмотрено применение смертной казни в случаях насилия над детьми или изнасилования и убийства женщин. По словам пресс-секретаря главы государства Асгата Алагоозова, особое внимание уделено случаю изнасилования и убийства 17-летней девушки.
Подозреваемый в преступлении был задержан в Бишкеке, и президент лично взял дело под контроль. В Кыргызстане смертная казнь была приостановлена мораторием в 1998 году, а в 2007 году полностью отменена.
Вместо смертной казни введено пожизненное заключение. Тем не менее, суды иногда продолжали применять смертную казнь.
В 2010 году Кыргызстан ратифицировал протокол, запрещающий смертную казнь, в соответствии с международными обязательствами. Если будет принято решение о восстановлении смертной казни, потребуется внести изменения в Конституцию и провести референдум.
Президент Жапаров подчёркивает, что преступления не должны оставаться безнаказанными, и требует принять дополнительные меры для строгого наказания преступников и обеспечения справедливого судопроизводства. Эта инициатива может вывести общество Кыргызстана на новый этап борьбы с тяжкими преступлениями.
В то же время решение о возвращении смертной казни может вызвать проблемы в высших судебных инстанциях страны и в международной политике.