London politsiyasida irqchilik va zo‘ravonlik fosh etildi
BBC tomonidan o‘tkazilgan yashirin surishtiruv natijasida London Metropolitan politsiyasida irqchilik va ayollarga nisbatan kamsitish holatlari aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jurnalist yetti oy davomida politsiya tarkibida ishlab, xodimlarning zo‘ravonligi va immigrantlarga nisbatan irqchi qarashlarini fosh etdi. Videolarda serjant Jo Mkilvening ayollarga nisbatan qo‘pol so‘zlar ishlatgani ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, boshqa xodimlar hibsdagi shaxslarga nisbatan zo‘ravonlik qilgani hamda irqchi fikrlarini oshkor qilgani ma’lum bo‘ldi. Surishtiruv yakunida sakkiz xodim vaqtincha xizmatdan chetlatildi, yana ikki ofitser esa front-line ishidan olib qo‘yildi.
Politsiya boshlig‘i Sir Mark Rovley bunday harakatlarni qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. Rahbariyat irqchilik va kamsitishga qarshi kurashni davom ettirishga qat’iy ahd bildirdi.
Ushbu holatlar politsiya ichidagi eski muammolar hali ham mavjudligini ko‘rsatmoqda. Shunday qilib, London Metropolitan politsiyasida inson huquqlari va tenglik tamoyillarini ta’minlash bo‘yicha muhim chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

Раскрыт расизм и насилие в лондонской полиции
В результате скрытого расследования, проведённого BBC, в Лондонской столичной полиции выявлены случаи расизма и дискриминации в отношении женщин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Журналист в течение семи месяцев работал в составе полиции, раскрывая случаи насилия со стороны сотрудников и расистские взгляды по отношению к иммигрантам. В видео показано, как сержант Джо Макильвен использует грубые выражения в адрес женщин.
Кроме того, стало известно, что другие сотрудники применяли насилие к задержанным и высказывали расистские мнения. По итогам расследования восемь сотрудников были временно отстранены от службы, а ещё два офицера — отстранены от работы на передовой.
Глава полиции сэр Марк Роули подчеркнул, что такие действия недопустимы. Руководство решительно настроено продолжать борьбу с расизмом и дискриминацией.
Эти случаи показывают, что старые проблемы внутри полиции всё ещё существуют. Таким образом, в Лондонской столичной полиции принимаются важные меры для обеспечения прав человека и принципов равенства.