Ma’lum bo‘lishicha, Rossiya o‘z raketa tizimlarini modernizatsiya qilib, Amerikaning Patriot havo mudofaa tizimlari nazorati ostida bo‘lgan Ukraina hududlariga yanada samarali kirish imkoniyatini yaratgan. Bu o‘zgarishlar so‘nggi oylarda Rossiya tomonidan Ukraina dron ishlab chiqaruvchi zavodlariga berilgan halokatli zarbalarda aniq namoyon bo‘lgan.
Yoz davomida Kiyev va uning atrofidagi kamida to‘rtta dron ishlab chiqaruvchi zavod jiddiy zarar ko‘rdi. 28-avgust kuni Turkiyaning Bayraktar uchuvchisiz uchoqlarini ishlab chiqaruvchi korxonaga hujum qilindi.
Financial Times bilan suhbatlashgan ikki amaldorning ma’lum qilishicha, yana ikkita raketa dronlarini ishlab chiqarishda ishtirok etadigan kompaniya ofislari ham hujum hududida bo‘lgan va ular Patriot tizimlaridan o‘tib, zarar ko‘rgan. Ushbu hodisa Yevropadagi Ittifoq delegatsiyalari va Britaniya kengashiga yaqin joylashgan ofislarga ham ta’sir ko‘rsatgan.
Nashr manbalariga ko‘ra, Rossiya 500 kilometrgacha uchadigan Iskandar-M mobil raketa tizimini va 480 kilometrgacha masofada ta’sir ko‘rsatadigan Kinjal aeroballistik raketalarini yangilagan. Hozirda bu raketalar oddiy trayektoriya bo‘ylab harakat qilgach, to‘satdan yo‘nalishini o‘zgartirib, Patriot havo mudofaa tizimlari tomonidan ushlab qolinishdan qochish uchun tik sho‘ng‘iydi yoki ko‘p yo‘nalishda manyovr bajaradi.
Financial Times manbalaridan biri sobiq ukrainalik amaldor sifatida Rossiyaning bunday harakatlarini “Rossiya foydasiga burilish nuqtasi” deb atadi. Shuningdek, AQSh tomonidan Patriot tizimlarini yetkazishdagi kechikishlar ham bu jarayonga ta’sir qilganini ta’kidladi.
Shunday qilib, Rossiyaning modernizatsiya qilingan raketalari Ukraina hududidagi strategik hujum imkoniyatlarini oshirdi va NATOning zamonaviy mudofaa tizimlariga qarshi yangi tahdid yaratdi. Bu esa jahon siyosatchilari va harbiy mutaxassislar uchun xalqaro xavfsizlik nuqtai nazaridan jiddiy signal hisoblanadi.

Россия обновила ракеты, упростив проникновение на территорию Украины
Британская газета Financial Times 2 октября со ссылкой на источники сообщила. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, Россия модернизировала свои ракетные системы, создав возможность более эффективного проникновения на территории Украины, находящиеся под контролем американских систем противовоздушной обороны Patriot. Эти изменения явно проявились в разрушительных ударах России по украинским заводам по производству дронов в последние месяцы.
За лето Киев и его окрестности понесли серьёзные повреждения по крайней мере на четырёх заводах по производству дронов. 28 августа была совершена атака на предприятие в Турции, производящее беспилотники Bayraktar.
По словам двух чиновников, с которыми беседовала Financial Times, офисы ещё двух компаний, участвующих в производстве ракетных дронов, также находились в зоне удара и были повреждены, пройдя через системы Patriot. Этот инцидент также затронул офисы, расположенные рядом с делегациями Европейского Союза и Британским советом.
По данным источников издания, Россия обновила мобильную ракетную систему Искандер-М с дальностью полёта до 500 километров и аэробаллистические ракеты Кинжал с дальностью действия до 480 километров. В настоящее время эти ракеты, двигаясь по обычной траектории, внезапно меняют направление, чтобы избежать перехвата системами противовоздушной обороны Patriot, выполняя резкое пикирование или маневрируя в нескольких направлениях.
Один из источников Financial Times, бывший украинский чиновник, назвал такие действия России «поворотным моментом в пользу России». Также он подчеркнул, что задержки в поставках систем Patriot со стороны США повлияли на этот процесс.
Таким образом, модернизированные ракеты России увеличили стратегические возможности для атак на территории Украины и создали новую угрозу для современных систем обороны НАТО. Это является серьёзным сигналом для мировых политиков и военных экспертов с точки зрения международной безопасности.