Rossiya va Ukraina 185 harbiyni almashdi
Ushbu almashuv natijasida Rossiya tomonidan Ukrainaga 185 harbiy asir topshirildi. Shuningdek, tinch aholi vakillari o‘rtasida ham almashinuv amalga oshirildi.
Rossiya Davlat dumasi deputati Shamsail Saraliyevning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya tomoni 20 nafar tinch aholini qaytarib bergan va buning evaziga shuncha fuqaroni olgan. U «almashuv yakunlandi», deb ma’lum qildi.
Rossiya Mudofaa vazirligi qaytarilgan harbiy xizmatchilar va tinch aholi Belarus Respublikasida joylashganini, ularga psixologik va tibbiy yordam ko‘rsatilayotganini bildirdi. Barcha qaytarilgan rossiyaliklar tibbiy tekshiruvdan o‘tkazilib, reabilitatsiya uchun Rossiyaga olib ketiladi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy ham Rossiya bilan asirlar almashinuvi haqidagi yangilikni tasdiqladi. Ushbu almashinuvlar ikki davlat o‘rtasida inson huquqlari va axloqiy tamoyillarga rioya qilgan holda insonparvarlik munosabatlarini mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega.
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi bunday almashinuvlar tinchlik va o‘zaro hurmatni rivojlantirish uchun imkon yaratadi.

Россия и Украина обменялись 185 военнопленными
2 октября 2024 года, в четверг, Министерство обороны России объявило о возвращении 185 российских военнослужащих с территорий, контролируемых Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого обмена Россия передала Украине 185 военнопленных. Также был проведён обмен среди гражданских лиц.
По словам депутата Государственной думы России Шамсайла Саралиева, российская сторона вернула 20 гражданских лиц и взяла столько же взамен. Он сообщил, что «обмен завершён».
Министерство обороны России заявило, что возвращённые военнослужащие и гражданские находятся на территории Республики Беларусь, им оказывается психологическая и медицинская помощь. Все возвращённые россияне проходят медицинское обследование и будут доставлены в Россию для реабилитации.
Президент Украины Владимир Зеленский также подтвердил новость об обмене пленными с Россией. Эти обмены имеют важное значение для укрепления гуманитарных отношений между двумя странами с соблюдением прав человека и этических принципов.
Подобные обмены между Украиной и Россией создают возможности для развития мира и взаимного уважения.