3-oktyabr kuni Lyuksemburgda mamlakatni chorak asr davomida boshqargan buyuk gersog Anri taxtdan voz kechish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tarixiy voqeada 70 yoshli Anri o‘zining to‘ng‘ich o‘g‘li Guillaumega davlat rahbarligini topshirdi. Guillaume birinchi marta yangi lavozimda vakolatlarni qabul qildi va o‘z zimmasiga katta mas’uliyat oldi.
Bu qaror Anri uchun oldindan rejalashtirilgan edi. U o‘tgan yili taxtni o‘g‘liga topshirish niyatini e’lon qilgan.
Guillaume 43 yoshda, u Sandxurst Qirollik harbiy akademiyasini tamomlagan va Fransiya hamda Shveysariyada tahsil olgan. Bundan tashqari, u bir nechta yirik xalqaro kompaniyalarda ishlagan hamda jahon tajribasiga ega mutaxassisdir.
Guillaume va uning rafiqasi Stefani de Lannogo oilasi mamlakatda katta hurmatga sazovor. Ular ikki farzand — besh va ikki yoshdagi o‘g‘illarini tarbiyalayapti.
Taxtdan voz kechish marosimidan so‘ng yangi Buyuk Gersog Lyuksemburg konstitutsiyasiga sodiqlik va davlat siyosatini rivojlantirishga qasamyod qildi. Shahzodaning toj kiyish marosimi Anri taxtdan voz kechganidan keyin darhol o‘tkazildi.
Marosimda Lyuksemburg milliy parlamentining 60 nafar a’zosi ishtirok etdi. Yangi gersog shanba kuni mamlakat bo‘ylab turnega chiqishi rejalashtirilgan.
Bayram 5-oktyabr kuni, yakshanba kuni Notr-Dam soborida tantanali marosim bilan yakunlanadi. Ushbu tadbir mamlakatning yangi davrga qadam qo‘yishini va dunyoga Lyuksemburg boshqaruvining yangi bosqichi haqida xabar berishni maqsad qilgan.

В Люксембурге Анри отрекся от престола, правит Гийом
3 октября в Люксембурге состоялась церемония отречения от престола великого герцога Анри, который управлял страной на протяжении четверти века. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом историческом событии 70-летний Анри передал руководство страной своему старшему сыну Гийому. Гийом впервые принял полномочия на новой должности и взял на себя большую ответственность.
Это решение было заранее запланировано Анри. В прошлом году он объявил о намерении передать престол своему сыну.
Гийому 43 года, он окончил Королевскую военную академию в Сандхерсте и учился во Франции и Швейцарии. Кроме того, он работал в нескольких крупных международных компаниях и является специалистом с мировым опытом.
Гийом и его жена Стефани де Ланнуа пользуются большим уважением в стране. Они воспитывают двух сыновей — пятилетнего и двухлетнего.
После церемонии отречения новый великий герцог поклялся в верности конституции Люксембурга и развитию государственной политики. Церемония коронации принца состоялась сразу после отречения Анри от престола.
В церемонии приняли участие 60 членов национального парламента Люксембурга. Новый герцог планирует в субботу отправиться в тур по стране.
Празднование завершится 5 октября, в воскресенье, торжественной церемонией в соборе Нотр-Дам. Это мероприятие призвано символизировать вступление страны в новую эпоху и сообщить миру о новом этапе управления Люксембургом.