HAMAS garovdagilarni almashtirishga tayyorligini bildirdi
Falastindagi HAMAS harakati Amerika Qo‘shma Shtatlari sobiq prezidenti Donald Tramp tomonidan taqdim etilgan tinchlik rejasi doirasida muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Guruh o‘zining rasmiy murojaatida G‘azo sektorida garovda saqlanayotgan barcha insonlar va halok bo‘lganlarning jasadlarini Isroilga topshirishga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqda AFP axborot agentligi hamda Al Jazeera telekanali xabar berdi.
HAMAS bayonotida shunday deyiladi: “Agar zarur shart-sharoitlar yaratilsa, biz prezident Tramp taklif qilgan almashinuv formulasi asosida harakat qilishga tayyormiz. Muzokaralarni vositachilar orqali imkon qadar tezroq boshlashga ham tayyormiz.” Bundan tashqari, harakat G‘azo sektorining boshqaruvini kelajakda “Falastin milliy konsensusiga asoslangan, arab va islomiy qo‘llovga ega mustaqil organga topshirish” niyatida ekanligini bildirdi.
Bu esa mintaqada yangi siyosiy jarayonlarning boshlanishiga imkon yaratishi mumkin. Biroq, HAMAS siyosiy byurosi vakili Muso Abu Marzuq garovdagilar va jasadlarni 72 soat ichida topshirish amalda qiyin bo‘lishini, hozircha bu masala faqat nazariy darajada ko‘rib chiqilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, harakat qurolsizlanish masalasi bo‘yicha hozircha hech qanday qaror qabul qilmaganini ochiq bildirdi. Qatarda joylashgan HAMAS yetakchilari esa AQSh prezidenti taklif qilgan rejadagi ayrim shartlarni o‘zgartirish zarurligini qayd etmoqda.
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp esa Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida HAMASning javob bayonotini e’lon qilib, ushbu jarayon tinchlik yo‘lida so‘nggi imkoniyat bo‘lishi mumkinligini yozdi. Agar kelishuv amalga oshmasa, HAMAS uchun jiddiy oqibatlar yuzaga kelishi ehtimoli borligini ta’kidladi.
Ushbu voqea mintaqadagi murakkab siyosiy jarayonlarning yangi bosqichga kirayotganidan darak beradi. Kelgusida bo‘ladigan muzokaralar nafaqat G‘azo sektori, balki butun Yaqin Sharq mintaqasining kelajagiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

HAMAS заявил о готовности обменять заложников
Движение ХАМАС в Палестине сделало важное заявление в рамках мирного плана, предложенного бывшим президентом Соединённых Штатов Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Группа в своём официальном обращении заявила о готовности передать Израилю всех заложников, удерживаемых в секторе Газа, а также тела погибших. Об этом сообщили информационное агентство AFP и телеканал Al Jazeera.
В заявлении ХАМАС говорится: «Если будут созданы необходимые условия, мы готовы действовать на основе формулы обмена, предложенной президентом Трампом. Мы также готовы начать переговоры через посредников как можно скорее». Кроме того, движение выразило намерение в будущем передать управление сектором Газа «независимому органу, основанному на палестинском национальном консенсусе и поддерживаемому арабскими и исламскими странами».
Это может открыть путь к началу новых политических процессов в регионе. Однако представитель политбюро ХАМАС Муса Абу Марзук подчеркнул, что передача заложников и тел в течение 72 часов будет практически невозможна, и на данный момент этот вопрос рассматривается только теоретически.
Также движение открыто заявило, что пока не принимало никаких решений по вопросу разоружения. Лидеры ХАМАС, находящиеся в Катаре, отмечают необходимость изменения некоторых условий, предложенных в плане президента США.
Бывший президент США Дональд Трамп опубликовал ответное заявление ХАМАС в социальной сети Truth Social, отметив, что этот процесс может стать последним шансом на мир. Он подчеркнул, что в случае провала соглашения для ХАМАС могут последовать серьёзные последствия.
Это событие свидетельствует о переходе сложных политических процессов в регионе на новый этап. Предстоящие переговоры могут оказать значительное влияние не только на сектор Газа, но и на будущее всего Ближнего Востока.