Arman arxiyepiskopi siyosiy ayblov bilan qamaldi
Armaniston matbuotiga ko‘ra, prokuror unga ikki yarim yil qamoq jazosini so‘ragan, ammo sud yengilroq muddat belgiladi. Ayblovga ko‘ra, ruhoniy hukumat siyosatiga qarshi chiqib, jamoat oldida hokimiyatni qo‘lga olishga chaqirgan.
Mikael Ajapaxyan bu ayblovni rad etib, ishni asossiz deb bildirdi. Uning himoyachilari sud jarayonining siyosiy motivga ega ekanligini ta’kidlab, apellyatsiya berishga tayyorlanmoqda.
Armaniston Bosh prokuraturasi 26-iyun kuni arxiyepiskopga nisbatan jinoiy ish ochganini e’lon qilgan. Unga ommaviy axborot vositalari va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari orqali hokimiyatni zo‘ravonlik bilan egallash va konstitutsiyaviy tuzumni ag‘darishga chaqirish ayblari qo‘yilgan.
Ertasi kuni xavfsizlik kuchlari ruhoniyni ushlashga uringan, buning natijasida cherkov vakillari bilan tortishuv yuzaga kelgan. Shundan so‘ng, Ajapaxyan o‘zi Tergov qo‘mitasiga borib, 28-iyunda hibsga olingan.
Shu bilan birga, xavfsizlik xizmati davlat to‘ntarishiga urinishda gumonlangan Tavush yeparxiyasi arxiyepiskopi Bagrat Galstanyanni ham hibsga olgani ma’lum qilindi. Muxolifat bu harakatlarni bosh vazir Nikol Pashinyanni tanqid qilayotganlarni bostirishga qaratilgan deb baholamoqda.
Cherkov rahbarining qamalishi davlat va din munosabatlari, siyosiy faollik hamda so‘z erkinligi masalalarida yangi munozaralarni yuzaga keltirdi. Hozircha sud hukmi qonuniy kuchga kirmagan, tomonlar apellyatsiya tartibida qarorni qayta ko‘rib chiqishni talab qilishi mumkin.

Армянский архиепископ арестован по политическим обвинениям
Ереванский суд признал архиепископа Армянской апостольской церкви, руководителя Ширакской епархии Михаила Аджапахяна виновным в призывах к захвату власти и приговорил его к двум годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным армянской прессы, прокурор требовал для него наказание в виде двух с половиной лет заключения, однако суд назначил более мягкий срок. По обвинению, священнослужитель выступал против политики правительства и публично призывал к захвату власти.
Михаил Аджапахян отверг эти обвинения, назвав дело необоснованным. Его защитники подчеркивают политическую мотивированность судебного процесса и готовятся подать апелляцию.
Генеральная прокуратура Армении 26 июня объявила о возбуждении уголовного дела в отношении архиепископа. Ему предъявлены обвинения в призывах к насильственному захвату власти и свержению конституционного строя через средства массовой информации и информационно-коммуникационные технологии.
На следующий день силовые структуры попытались задержать священнослужителя, что вызвало столкновения с представителями церкви. После этого Аджапахян самостоятельно явился в Следственный комитет и 28 июня был арестован.
Также стало известно о задержании архиепископа Тавушской епархии Баграта Галстяна, подозреваемого в попытке государственного переворота. Оппозиция оценивает эти действия как направленные на подавление критиков премьер-министра Никол Пашиняна.
Арест руководителя церкви вызвал новые дискуссии о взаимоотношениях государства и религии, политической активности и свободе слова. Пока приговор суда не вступил в законную силу, стороны могут требовать пересмотра решения в апелляционном порядке.