Eronda terrorchi sifatida 6 kishi o‘limga hukm qilindi
Eronning janubiy-g‘arbidagi Xuziston viloyatida terrorizm, separatizm va Isroil bilan aloqada ayblangan olti kishi o‘lim jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy Mehr axborot agentligi bu haqda xabar berdi. Sud qarori ularning Isroil tomonidan uyushtirilgan turli hujumlarda ishtirok etgani bo‘yicha ayblovlarga asoslangan.
Ommaviy axborot vositalari ma’lumotlariga ko‘ra, qatl etilgan shaxslar xorijiy agentlardan yordam olgani ham aniqlangan. Hukumat rasmiylari bu holatlarni mahalliy va xalqaro xavfsizlikka jiddiy tahdid sifatida baholamoqda.
Xalqaro inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar ushbu voqeani qat’iy qoralab, Eron hududida o‘lim jazosining ortishi borasida tashvish bildirdi. Ularning fikricha, sud jarayonlari shaffof emas va ayblanuvchilarga adolatli himoya kafolatlanmayapti.
So‘nggi yillarda Eron dunyoda eng ko‘p o‘lim jazosini qo‘llaydigan davlatlardan biri sifatida tanilgan. Mutaxassislar bunday amaliyot mamlakatdagi ijtimoiy va siyosiy muhitni yanada keskinlashtirib, aholi orasida qo‘rquv va notinchlikni kuchaytirishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Mazkur voqea xalqaro hamjamiyat va inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar orasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Shuningdek, u Eron sud tizimi va adolatli himoya masalalariga e’tiborni oshirdi.
Ushbu holat mamlakatda sud jarayonlarining shaffofligini ta’minlash va inson huquqlarini himoya qilish zarurligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Иране 6 человек приговорены к смертной казни как террористы
В провинции Хузестан на юго-западе Ирана шесть человек были приговорены к смертной казни по обвинениям в терроризме, сепаратизме и связях с Израилем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Местное информационное агентство Mehr сообщило об этом. Судебное решение основано на обвинениях в их участии в различных атаках, организованных Израилем.
Согласно данным СМИ, также было установлено, что казнённые лица получали помощь от иностранных агентов. Правительственные чиновники оценивают эти случаи как серьёзную угрозу местной и международной безопасности.
Международные организации по защите прав человека решительно осудили это событие и выразили обеспокоенность ростом смертных казней на территории Ирана. По их мнению, судебные процессы непрозрачны, и обвиняемым не гарантируется справедливая защита.
В последние годы Иран известен как одна из стран с наибольшим числом применяемых смертных казней в мире. Эксперты подчёркивают, что такая практика может усугубить социально-политическую обстановку в стране, усиливая страх и нестабильность среди населения.
Этот случай вызвал широкие обсуждения в международном сообществе и среди правозащитных организаций. Кроме того, он привлёк внимание к судебной системе Ирана и вопросам справедливой защиты.
Данный инцидент вновь подчёркивает необходимость обеспечения прозрачности судебных процессов и защиты прав человека в стране.