Sanae Takaiti Yaponiyada LDP rahbari bo‘ldi
Yaponiyaning sobiq ichki ishlar vaziri Sanae Takaiti Liberal-demokratik partiya rahbarligi uchun bo‘lib o‘tgan saylovda g‘alaba qozondi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kyodo axborot agentligining xabariga ko‘ra, Takaiti partiyaning yangi rahbari sifatida 2027-yilgacha vakolatga ega bo‘ladi. Biroq, LDP raisi bo‘lish uning avtomatik tarzda bosh vazir lavozimiga tayinlanishini anglatmaydi, chunki partiya parlamentdagi ko‘pchilik o‘rinni yo‘qotgan.
Shunga qaramay, LDP “Komeyto” partiyasi bilan koalitsiyada parlamentdagi eng nufuzli siyosiy kuch bo‘lib qolmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Takaiti oktyabr oyida lavozimga kirishishi mumkin va u Yaponiya tarixida ilk bor ayol bosh vazir bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Bu voqea mamlakat siyosatida muhim tarixiy bosqich bo‘lib, ayollarning siyosiy faolligi va ishtirokida yangi yo‘nalishlarning ochilishini bildiradi. Ayollar rahbarlik lavozimlarida faol bo‘lishi jamiyatda gender tengligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Shu sababli, Sanae Takaitining saylanishi Yaponiyada siyosiy va ijtimoiy o‘zgarishlarning boshlanishi sifatida ko‘rilmoqda. Bu yangilik mamlakat ichki va tashqi siyosatiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Санаэ Такайти стала лидером ЛДП в Японии
Бывший министр внутренних дел Японии Санаэ Такайти победила на выборах лидера Либерально-демократической партии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации информационного агентства Kyodo, Такайти будет обладать полномочиями нового лидера партии до 2027 года. Однако, быть председателем ЛДП не означает автоматического назначения на пост премьер-министра, поскольку партия потеряла большинство в парламенте.
Тем не менее, ЛДП в коалиции с партией «Комэйто» остаётся самой влиятельной политической силой в парламенте. По данным, Такайти может вступить в должность в октябре, и существует вероятность, что она станет первой женщиной-премьер-министром в истории Японии.
Это событие является важным историческим этапом в политике страны и открывает новые направления в политической активности и участии женщин. Активное участие женщин в руководящих должностях способствует обеспечению гендерного равенства в обществе.
По этой причине избрание Санаэ Такайти рассматривается как начало политических и социальных изменений в Японии. Ожидается, что эта новость окажет положительное влияние на внутреннюю и внешнюю политику страны.