Istanbul suv zaxiralari 75 kungacha yetadi
Turkiyaning eng ko‘p aholiga ega bo‘lgan Istanbul shahrini suv bilan ta’minlovchi omborlarda suv zaxirasi yog‘ingarchilik bo‘lmasa, atigi 75 kungacha yetishi mumkinligi ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Istanbul suv va kanalizatsiya boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda suv omborlari faqat 27,8 foizga to‘lgan. Bu esa 868 million kub metrdan 241,3 million kub metr suv zaxirasi mavjudligini anglatadi.
Ushbu ko‘rsatkich oxirgi o‘n yil ichidagi eng past daraja hisoblanadi. Misol uchun, 2023-yilda ayni shu vaqtda suv omborlarining to‘lish darajasi 16 foizni tashkil etgan edi.
Aprel oyidan boshlab suv zaxiralari muntazam ravishda kamaymoqda. Shaharni ta’minlovchi o‘nta suv omboridan faqat bittasi chorakdan ko‘proq suvga ega, qolgan to‘rttasi esa juda kam, ikki foizdan kam suv bilan to‘ldirilgan.
Hukumat 16 million aholisi bor shaharda har kuni taxminan 3,18 million kub metr suv iste’mol qilinishini ta’kidlab, aholini suvni tejashga chaqirmoqda. Shuningdek, Istanbul munitsipaliteti sinoptiklari kelasi haftada shaharda kuchli yog‘ingarchilik bo‘lishi mumkinligini bashorat qilmoqda.
Shuni ham yodda tutish lozimki, 2023-yilda yuzaga kelgan qattiq qurg‘oqchilik sababli shahar hokimiyati bog‘lar va shaxsiy xiyobonlarga suv ta’minotini vaqtincha to‘xtatgan edi. Suv resurslarini samarali boshqarish va tejash choralarini ko‘rish shaharning suv ta’minotini barqarorlashtirish uchun muhim ahamiyatga ega.

Запасы воды в Стамбуле хватит на 75 дней
Сообщается, что запасы воды в водохранилищах, обеспечивающих водой самый населённый город Турции — Стамбул, при отсутствии осадков могут хватить всего на 75 дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным управления водоснабжения и канализации Стамбула, в настоящее время водохранилища заполнены всего на 27,8 процента. Это означает, что из 868 миллионов кубометров имеется 241,3 миллиона кубометров запасов воды.
Этот показатель является самым низким за последние десять лет. Например, в 2023 году в это же время уровень заполнения водохранилищ составлял 16 процентов.
С апреля запасы воды регулярно сокращаются. Из десяти водохранилищ, обеспечивающих город, только одно заполнено более чем на четверть, остальные четыре заполнены очень мало — менее чем на два процента.
Правительство подчёркивает, что в городе с населением 16 миллионов человек ежедневно потребляется примерно 3,18 миллиона кубометров воды, и призывает население экономить воду. Кроме того, синоптики муниципалитета Стамбула прогнозируют сильные осадки в городе на следующей неделе.
Также следует помнить, что из-за сильной засухи в 2023 году городские власти временно прекратили водоснабжение парков и частных садов. Эффективное управление водными ресурсами и меры по их экономии имеют важное значение для стабилизации водоснабжения города.
Необходимо, чтобы население рационально использовало воду и уделяло внимание сохранению природных ресурсов.