Afg‘onistonda ijtimoiy tarmoqlar bloklandi
Afg‘onistonda internet erkinligiga oid yangi cheklovlar joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NetBlocks internet monitoring xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda Instagram, Facebook va Snapchat ijtimoiy tarmoqlariga kirish vaqtincha to‘xtatilgan. Bir nechta mahalliy internet-provayderlar ushbu platformalarning faoliyatini cheklagan.
Bu holat mamlakatda yaqinda yuz bergan keng ko‘lamli telekommunikatsiya uzilishlaridan so‘ng qayd etildi. NetBlocksning ijtimoiy tarmoqlardagi xabarida aytilishicha, yirik provayderlar ushbu tarmoqlarga kirishni cheklash choralarini ko‘rgan.
Tolibon harakati esa internet cheklovlarini inkor etib, bu uzilishlar texnik sabablarga, jumladan eskirgan infratuzilma va energiya ta’minoti muammolariga bog‘liqligini ma’lum qilgan. BMTning Afg‘onistondagi missiyasi internet uzilishi natijasida mamlakatdagi 43 milliondan ortiq aholining jahon tarmog‘idan uzilganini bildirgan.
Bu holat nafaqat axborot almashinuviga, balki moliya, bank, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalariga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Mutaxassislar fikricha, internet faoliyatining cheklanishi jamiyatning iqtisodiy rivojiga jiddiy zarar yetkazadi.
Ko‘plab fuqarolar uchun ijtimoiy tarmoqlar muloqot vositasi bo‘lish bilan birga biznes va savdo faoliyatining muhim qismidir. Shu sababli, bu cheklovlar aholining kundalik hayotida katta qiyinchiliklar keltirib chiqarmoqda.
Afg‘onistonda so‘nggi yillarda internet erkinligi allaqachon cheklangan edi. Bir qator yangilik va blog platformalari “axloqqa zid kontent” bahonasi bilan bloklangan.
Hozirgi holat esa ushbu cheklovlarning yangi bosqichi sifatida qaralmoqda. Internetning to‘liq yoki qisman uzilishi mamlakatda axborotga erkin kirishni cheklash bilan birga, ijtimoiy va iqtisodiy sohalarga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

В Афганистане заблокировали социальные сети
По данным службы мониторинга интернета NetBlocks, в стране временно ограничен доступ к социальным сетям Instagram, Facebook и Snapchat. Несколько местных интернет-провайдеров ограничили работу этих платформ.
Это произошло после масштабных перебоев в телекоммуникациях, которые недавно произошли в стране. В сообщении NetBlocks в социальных сетях говорится, что крупные провайдеры приняли меры по ограничению доступа к этим сетям.
Движение Талибан опровергло ограничения интернета, заявив, что перебои связаны с техническими причинами, включая устаревшую инфраструктуру и проблемы с энергоснабжением. Миссия ООН в Афганистане сообщила, что из-за отключения интернета более 43 миллионов жителей страны остались без доступа к мировой сети.
Эта ситуация негативно влияет не только на обмен информацией, но и на финансовую, банковскую, медицинскую и образовательную сферы. По мнению экспертов, ограничения в работе интернета серьезно вредят экономическому развитию общества.
Для многих граждан социальные сети являются не только средством общения, но и важной частью бизнеса и торговой деятельности. Поэтому эти ограничения вызывают значительные трудности в повседневной жизни населения.
В последние годы свобода интернета в Афганистане уже была ограничена. Ряд новостных и блоговых платформ был заблокирован под предлогом «недопустимого контента».
Текущая ситуация рассматривается как новый этап этих ограничений. Полное или частичное отключение интернета в стране ограничивает свободный доступ к информации и оказывает негативное влияние на социальные и экономические сферы.