Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakat Xavfsizlik xizmati tomonidan Rossiyaga qarshi yangi operatsiya rejasini ma’qulladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u o‘zining Telegram-kanalida ma’lum qildi. Zelenskiy ta’kidlashicha, ushbu reja Rossiyaning harbiy harakatlariga nisbatan assimetrik javob bo‘lib xizmat qiladi.
U Xavfsizlik xizmati rahbari Vasil Malyuk bilan uzoq masofali zarbalar natijalarini muhokama qilganidan so‘ng bunday qaror qabul qilindi. Davlat rahbari shuningdek, Ukraina Qurolli kuchlari Bosh qo‘mondoni Aleksandr Sirskiyning hisobotini tinglab, Rossiya tomon katta yo‘qotishlar ko‘rganini qayd etdi.
Zelenskiy hozirda diqqat e’tiborini Dobropillya hududidagi operatsiyaga qaratayotganini bildirdi. Bu operatsiya Ukraina uchun qarshi hujum bo‘lib, mudofaa boshqa yo‘nalishlarda ham davom etmoqda.
Kupyansk shahri va uning atrofidagi janglarda qatnashgan har bir askarga minnatdorchilik izhor qilindi. Shuningdek, Novopavlivske yo‘nalishida ham faol mudofaa harakatlari olib borilayotgani va bu sohada ma’lum yutuqlar borligi ta’kidlandi.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina uzoq masofaga uchuvchi dron va raketalarni jadal rivojlantirmoqda. Bu harbiy texnikaning samaradorligi kundan-kunga oshib bormoqda.
Ushbu yangiliklar mamlakat mudofaasining mustahkamlanishiga va Rossiyaga qarshi samarali harakatlar olib borilishiga xizmat qiladi.

Зеленский одобрил новую операцию против России
Президент Украины Владимир Зеленский одобрил план новой операции против России, разработанный Службой безопасности страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он сообщил на своем Telegram-канале. Зеленский подчеркнул, что данный план служит асимметричным ответом на военные действия России.
Такое решение было принято после обсуждения результатов дальних ударов с главой Службы безопасности Василием Малюком. Глава государства также отметил, что, выслушав отчет главнокомандующего Вооруженными силами Украины Александра Сирского, Россия понесла значительные потери.
Зеленский сообщил, что в настоящее время сосредоточил внимание на операции в районе Доброполья. Эта операция является контрнаступлением для Украины, при этом оборона продолжается и в других направлениях.
Была выражена благодарность каждому солдату, участвовавшему в боях за город Купянск и его окрестности. Также было отмечено, что на направлении Новопавловки ведутся активные оборонительные действия и достигнуты определённые успехи.
По словам Зеленского, Украина активно развивает беспилотники и ракеты дальнего радиуса действия. Эффективность этой военной техники с каждым днем растет.