Isroil va HAMAS tinchlik kelishuvi imzoladi
AQSH prezidenti Donald Trampning ma’lumot berishicha, Isroil va HAMAS o‘rtasida tinchlikka erishish bo‘yicha dastlabki kelishuv imzolandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuv G‘azo mintaqasidagi qurolli to‘qnashuvlarni to‘xtatishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda. Kelishuvga ko‘ra, Isroil qo‘shinlari kelishilgan chiziqlar ortiga qaytariladi.
HAMAS esa urushni to‘xtatish va Isroil harbiylarini G‘azodan chiqarishni nazarda tutuvchi kelishuvning kuchga kirganini tasdiqladi. Shuningdek, HAMAS Donald Tramp va kafolat beruvchi davlatlarni kelishuvning to‘liq bajarilishini ta’minlashga chaqirdi.
Times of Israel nashrining xabar berishicha, kelishuv doirasida HAMAS shanba kuni barcha tirik garovdagilarni ozod qiladi. Bunga javoban taxminan ikki ming nafar falastinlik mahbuslar almashinuvi amalga oshiriladi.
Ushbu jarayon AFP agentligi tomonidan ham tasdiqlanmoqda. Kelishuvning imzolanishi mintaqada uzoq davom etgan mojaro va urushlarga barham berish yo‘lida muhim qadam hisoblanadi.

Израиль и ХАМАС подписали мирное соглашение
По информации президента США Дональда Трампа, между Израилем и ХАМАС было подписано предварительное соглашение о достижении мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это соглашение рассматривается как важный шаг к прекращению вооружённых столкновений в секторе Газа. Согласно соглашению, израильские войска отступят за согласованные линии.
ХАМАС подтвердил вступление в силу соглашения, предусматривающего прекращение войны и вывод израильских военных из Газы. Кроме того, ХАМАС призвал Дональда Трампа и государства-гаранты обеспечить полное выполнение соглашения.
По сообщению издания Times of Israel, в рамках соглашения ХАМАС в субботу освободит всех живых заложников. В ответ будет произведён обмен примерно двумя тысячами палестинских заключённых.
Этот процесс также подтверждается агентством AFP. Подписание соглашения является важным шагом на пути к прекращению долгосрочного конфликта и войн в регионе.