Tramp Isroilga garovdagilar uchun tashrif qilishi mumkin
AQSh prezidenti Donald Trampning Isroilga ehtimoliy tashrifi uchun hozirgi kunda tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif G‘azo mintaqasida garovdagilarni ozod qilish va tinchlik bo‘yicha kelishuv imzolanishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Ynet nashri o‘z manbalariga tayangan holda bu ma’lumotni taqdim etdi.
Manbalarning bildirishicha, Tramp mintaqaga urushni yakunlash va garovdagilarni ozod etish kabi muhim yutuqni nishonlash uchun tashrif buyurmoqchi. Hozirda barcha ishlar Sharm-al-Shayxda olib borilayotgan muzokaralar natijalariga bog‘liq.
Manbaning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar istiqbolli va umidli ko‘rinmoqda. Avval bu tashrif Buyuk Britaniyaga amalga oshirilgan safar bilan bir vaqtda rejalashtirilgan edi, biroq keyinchalik prezident kun tartibidan chiqarib tashlangan.
Agar muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlansa, Trampning Isroilga tashrifi mintaqadagi siyosiy jarayonlarga yangi ruh bag‘ishlashi mumkin. Bu tashrif mintaqada uzoq muddatli tinchlik va barqarorlikka erishishda muhim qadam sifatida baholanishi kutilmoqda.
Shunday qilib, kelayotgan kunlarda Sharm-al-Shayxda olib borilayotgan muzokaralarning natijalari mintaqa kelajagi uchun juda muhim bo‘ladi.

Трамп может посетить Израиль для заложников
В настоящее время ведется подготовка к возможному визиту президента США Дональда Трампа в Израиль. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит может быть связан с подписанием соглашения о освобождении заложников и установлении мира в секторе Газа. Об этом сообщает издание Ynet со ссылкой на свои источники.
По словам источников, Трамп намерен посетить регион, чтобы отметить важное достижение — завершение войны и освобождение заложников. В настоящее время все зависит от результатов переговоров, которые проходят в Шарм-эш-Шейхе.
По словам источника, переговоры выглядят перспективными и обнадеживающими. Изначально этот визит планировался одновременно с поездкой в Великобританию, однако позже был исключен из повестки дня президента.
Если переговоры завершатся успешно, визит Трампа в Израиль может вдохнуть новую жизнь в политический процесс в регионе. Этот визит ожидается как важный шаг на пути к долгосрочному миру и стабильности в регионе.
Таким образом, результаты переговоров, проходящих в Шарм-эш-Шейхе в ближайшие дни, будут иметь большое значение для будущего региона.