Xitoyda Uchjuan yo‘l to‘lovida katta tirbandlik yuz berdi
Xitoyning Anxoy provinsiyasida joylashgan Uchjuan yo‘l to‘lov punkti mamlakatdagi eng katta bekat hisoblanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi Milliy bayram va Kuz o‘rtalari festivali munosabati bilan 8 kunlik ta’tilning oxirgi kunida bu hududda minglab avtomobillar uzoq vaqt davomida tirbandlikda qoldi. Har ikki yo‘nalishda 36 ta qatnov yo‘lakchalari mavjud bo‘lsa-da, sayohatchilar bir necha soat davomida harakat qilish imkoniga ega bo‘lmadi.
Eng katta tirbandlik G40 (Shanxay–Sian) va G42 (Shanxay–Chendu) milliy avtomagistrallarining chorrahasida kuzatildi. Uchjuan bekati bir hafta mobaynida taxminan 860 ming avtomobilni qabul qildi, kunlik o‘rtacha harakat hajmi esa 120 mingga yetdi, bu esa odatdagidan uch barobar ko‘pdir.
Natijada, odatda 10 soat davom etadigan sayohat 16 soatga cho‘zildi. Yo‘l harakatini tiklash uchun 60 dan ortiq evakuatsiya va qutqaruv mashinalari jalb qilindi.
Bundan tashqari, 20 ta navbatchi brigada magistral bo‘ylab joylashtirildi. Transport vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, ta’til kunlarida butun mamlakat bo‘ylab jami 2,43 milliard mintaqalararo sayohat amalga oshirilgan.
Bu holat yo‘l infratuzilmasi va sayohatchilarning ko‘pligi sababli yuzaga kelgan. Hozirda harakatni normallashtirish va tirbandlikni kamaytirish uchun zarur choralar ko‘rilmoqda.

В Китае на платной дороге Учуань произошла большая пробка
Платежный пункт на дороге Учуань, расположенный в провинции Аньхой в Китае, считается крупнейшей станцией в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последний день восьмидневного отпуска, приуроченного к Национальному празднику и фестивалю середины осени, тысячи автомобилей надолго застряли в пробках в этом районе. Несмотря на наличие 36 полос движения в обоих направлениях, путешественники не могли двигаться в течение нескольких часов.
Самая большая пробка наблюдалась на перекрестке национальных автомагистралей G40 (Шанхай–Сиань) и G42 (Шанхай–Чэнду). За неделю станция Учуань приняла около 860 тысяч автомобилей, при этом среднесуточный объем движения достиг 120 тысяч, что в три раза превышает обычный показатель.
В результате поездка, которая обычно занимает 10 часов, растянулась до 16 часов. Для восстановления движения на дороге было привлечено более 60 эвакуаторов и спасательных машин.
Кроме того, вдоль автомагистрали было размещено 20 дежурных бригад. По данным Министерства транспорта, в праздничные дни по всей стране было совершено в общей сложности 2,43 миллиарда междугородних поездок.
Эта ситуация возникла из-за дорожной инфраструктуры и большого количества путешественников. В настоящее время принимаются необходимые меры для нормализации движения и снижения пробок.