G‘azoda sulh kuchga kirib, odamlar uyiga qaytmoqda
G‘azoda sulh kuchga kirgach, minglab falastinliklar vayron bo‘lgan uylariga qaytishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil qo‘shinlari kelishuvga muvofiq shaharlardan chiqishni boshlaganini ma’lum qildi. Bu holat mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholandi.
AQSh prezidenti Donald Tramp ushbu tinchlik jarayonini katta yutuq deb atadi. U yaqin kunlarda Isroil va Misrga tashrif buyurib, G‘azo masalalarini muhokama qilish uchun xalqaro sammit o‘tkazishni rejalashtirmoqda.
Trampning rejasiga ko‘ra, G‘azoda xalqaro “Tinchlik kengashi” tashkil etilishi mumkin. Biroq, Hamas bu tashabbusga qarshi chiqib, G‘azo faqat falastinliklar tomonidan boshqarilishi kerakligini ta’kidladi.
Kelishuvga muvofiq, Hamas 20 isroillikni ozod etadi, Isroil esa 250 mahkumni qo‘yib yuboradi. Shu bilan birga, G‘azoga oziq-ovqat va dori-darmon tashilgan yuk mashinalari kiritila boshlandi.

В Газе вступил в силу мир, люди возвращаются домой
После вступления в силу мира в Газе тысячи палестинцев начали возвращаться в разрушенные дома. Об этом сообщает Zamin.uz.
Израильские войска объявили о начале выхода из городов в соответствии с соглашением. Это событие было оценено как важный шаг, направленный на обеспечение мира и стабильности в регионе.
Президент США Дональд Трамп назвал этот мирный процесс большим достижением. Он планирует в ближайшие дни посетить Израиль и Египет, чтобы провести международный саммит для обсуждения вопросов Газы.
По плану Трампа, в Газе может быть создан международный «Совет мира». Однако ХАМАС выступил против этой инициативы, подчеркнув, что Газу должны управлять только палестинцы.
В соответствии с соглашением ХАМАС освободит 20 израильтян, а Израиль — 250 заключённых. Кроме того, в Газу начали пропускать грузовики с продовольствием и медикаментами.