YouTube bloklangan kanallar uchun yangi imkoniyat berdi
Ushbu dastur doirasida kanallari bloklangan ijodkorlar blokdan bir yil o‘tganidan so‘ng faoliyatlarini tiklash uchun ariza berish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu tashabbus apellyatsiya emas, balki qoidalarni buzgan va shikoyat qilish imkoniyati tugatilgan foydalanuvchilar uchun mo‘ljallangan.
Har bir ariza alohida ko‘rib chiqiladi, bunda blogerning ilgari qilgan xatolari va YouTube hamjamiyati qoidalari inobatga olinadi. Ariza tasdiqlangach, ijodkor yangi kanal ochib, avvalgi videolarini qayta joylashtirish va monetizatsiya qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Biroq, mualliflik huquqini buzgan foydalanuvchilar ushbu dasturdan foydalanolmaydi. YouTube’ning rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, dastur haqida barcha foydalanuvchilarga yaqin kelajakda YouTube Studio orqali xabar beriladi.
Ushbu tashabbus Google kompaniyasining AQSh kongressmeni Jim Jordan bilan bo‘lgan muloqotidan so‘ng amalga oshirildi. Kompaniya bloklash siyosatini va ma’lumotlarning haqqoniyligini qayta ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda.

YouTube предоставил новые возможности для заблокированных каналов
В рамках этой программы авторы, чьи каналы были заблокированы, смогут подать заявку на восстановление своей деятельности спустя год после блокировки. Эта инициатива не является апелляцией, а предназначена для пользователей, нарушивших правила и утративших возможность подачи жалоб.
Каждая заявка рассматривается индивидуально с учётом предыдущих ошибок блогера и правил сообщества YouTube. После одобрения заявки автор сможет создать новый канал, повторно загрузить свои прежние видео и монетизировать их.
Однако пользователи, нарушившие авторские права, не смогут воспользоваться этой программой. Согласно официальной информации YouTube, о программе все пользователи будут уведомлены в ближайшем будущем через YouTube Studio.
Эта инициатива была реализована после диалога компании Google с конгрессменом США Джимом Джорданом. Компания планирует пересмотреть политику блокировок и достоверность информации.