EI Tashqi ishlar xizmatining matbuot kotibi Anitta Xipper bu borada o‘z fikrini bildirdi. Unga ko‘ra, Xalqaro jinoiy sudning hibsga olish orderi mavjud bo‘lishiga qaramay, Putin Dushanbedagi safari davomida hibsga olinmadi.
Tojikiston esa Xalqaro jinoiy sud a’zosi sifatida sudning talablarini bajarishi lozim edi. Xipperning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Ittifoqi Rossiyaning Ukrainadagi bosqinchilik urushi doirasida sodir etilgan jinoyatlar uchun javobgarlikni ta’minlash tarafdori hisoblanadi.
Inson huquqlari buzilishining oldini olish, qurbonlar adolatga erishishi va kelajakda shunday holatlar takrorlanmasligi uchun xalqaro tergovlarni qo‘llab-quvvatlash muhimdir. Shuningdek, EI Xalqaro jinoiy sud prokurorining Ukrainada olib borayotgan tekshiruvlarini davom ettirishini qo‘llab-quvvatlaydi va barcha davlatlarni sud bilan hamkorlik qilishga chaqiradi.
Ma’lumot uchun, 2023 yil 17 martda Xalqaro jinoiy sud Vladimir Putin va bolalar huquqlari bo‘yicha komissar Mariya Lvova-Belovaga hibsga olish orderi chiqargan edi. Ular ukrainalik bolalarni majburiy ravishda deportatsiya qilishda ayblanmoqda.
Tojikistondan oldin Putin Mo‘g‘ulistonga qilgan tashrifi davomida ham hibsga olinmagandi. Bu holat xalqaro maydonda turli munozaralarga sabab bo‘lmoqda.

Европейский союз раскритиковал отказ арестовать Путина
Официальные лица Европейского союза раскритиковали решение Таджикистана не арестовывать президента России Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пресс-секретарь Службы внешних связей ЕС Анитта Хиппер высказалась по этому поводу. По её словам, несмотря на наличие ордера на арест Международного уголовного суда, Путин не был арестован во время своего визита в Душанбе.
Таджикистан, будучи членом Международного уголовного суда, должен был выполнить требования суда. По словам Хиппер, Европейский союз выступает за привлечение к ответственности за преступления, совершённые в рамках агрессивной войны России в Украине.
Важно поддерживать международные расследования для предотвращения нарушений прав человека, обеспечения справедливости для жертв и недопущения повторения подобных случаев в будущем. Кроме того, ЕС поддерживает продолжение расследований прокурора Международного уголовного суда в Украине и призывает все государства сотрудничать с судом.
Для справки, 17 марта 2023 года Международный уголовный суд выдал ордера на арест Владимира Путина и уполномоченного по правам детей Марии Львовой-Беловой. Их обвиняют в принудительной депортации украинских детей.
До Таджикистана Путин также не был арестован во время визита в Монголию. Этот факт вызывает различные дискуссии на международной арене.
Некоторые оценивают это как политическую осторожность, другие рассматривают как явное нарушение норм международного права. Европейский союз призывает все государства соблюдать решения международного суда.