Qirg‘izistonda poytaxt Manasga ko‘chiriladi
Qirg‘izistonda poytaxtni Bishkek shahridan Manas shahriga ko‘chirish masalasi faol muhokama qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi raisi va Vazirlar Mahkamasi rahbarining o‘rinbosari Qamchibek Tashiev bu borada fikr bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, poytaxt maqomiga ega bo‘lish uchun nafaqat shahar, balki uning aholisi ham ruhiy va infratuzilma jihatdan tayyor bo‘lishi lozim.
Tashievning ta’kidlashicha, poytaxt bo‘lish oson jarayon emas va Manasga katta miqdorda mablag‘ ajratilmoqda. Qurilish ishlari tez sur’atda davom etmoqda va shaharni zamonaviy, rivojlangan markazga aylantirish zarur.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Manas shahri 2026 yilda respublika ahamiyatidagi uchinchi shahar maqomini oladi. Shuningdek, shaharning nomini o‘zgartirish ham strategik jihatdan to‘g‘ri qaror sifatida baholanmoqda.
Bu borada eslatib o‘tish lozimki, 17 sentabr kuni Jalolobod shahri rasmiy ravishda Manas deb nomlandi. Tegishli qonun prezident Sadir Japarov tomonidan imzolangan.
Manas shahri Qirg‘izistonning uchinchi yirik shahri hisoblanib, Jalolobod viloyatining ma’muriy markazi sanaladi. Shaharning aholisi taxminan 184,4 ming kishini tashkil etadi va u mamlakatning janubida, Farg‘ona vodiysida joylashgan.

В Кыргызстане столица переносится в Манас
В Кыргызстане активно обсуждается вопрос переноса столицы из Бишкека в город Манас. Об этом сообщает Zamin.uz.
Председатель Государственного комитета национальной безопасности и заместитель председателя Кабинета Министров Камчыбек Ташиев высказался по этому поводу. По его словам, чтобы получить статус столицы, необходимо, чтобы не только город, но и его население были готовы как духовно, так и с точки зрения инфраструктуры.
По словам Ташиева, стать столицей — это непростой процесс, и на Манас выделяются значительные средства. Строительные работы идут быстрыми темпами, и необходимо превратить город в современный, развитый центр.
По официальным данным, город Манас в 2026 году получит статус третьего по значимости города республики. Также изменение названия города рассматривается как стратегически правильное решение.
Стоит отметить, что 17 сентября город Джалал-Абад официально был переименован в Манас. Соответствующий закон подписал президент Садыр Жапаров.
Город Манас является третьим по величине городом Кыргызстана и административным центром Джалал-Абадской области. Население города составляет примерно 184,4 тысячи человек, он расположен на юге страны, в Ферганской долине.