Madagaskarda tartibsizliklar ortidan prezident ketdi
Afrikalik manbalarning xabar berishicha, bu holat davlat ichidagi keskinlik va ommaviy norozilik namoyishlari ortidan sodir bo‘lgan. Armiyaning kadrlar boshqaruvi korpusi — CAPSAT isyonchilarga qarshi o‘t ochish buyruqlarini bajarmay, yuqori harbiy rahbariyatga murojaat qilgan.
Bu qaror kuch ishlatishni cheklash va vaziyatni yanada keskinlashtirmaslik maqsadida qabul qilingan. Tartibsizliklar sentyabr oyining oxirlarida doimiy suv va elektr ta’minotining uzilishi bilan kuchayib, aholining noroziligini oshirdi.
Bu muammolar ommaviy namoyishlarga olib keldi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, to‘qnashuvlar davomida kamida 22 kishi halok bo‘lgan, yuzdan ortiq fuqaro jarohat olgan.
Rasmiy idoralar holatga izoh berib, xavfsizlik choralarini kuchaytirayotganini bildirgan. Mutaxassislar vaziyatni barqarorlashtirish uchun siyosiy muloqotni yo‘lga qo‘yish, infratuzilmani tezkor isloh qilish va axborotning oshkoraligini ta’minlash zarurligini ta’kidlamoqda.

Президент Мадагаскара ушел после беспорядков
Президент Мадагаскара Андри Радзуэлина покинул страну из-за беспорядков, возникших в стране, особенно в столице Антананариву. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям африканских источников, это произошло на фоне напряжённости внутри государства и массовых протестных акций. Кадровое управление армии — CAPSAT отказалось выполнять приказы стрелять по мятежникам и обратилось к высшему военному руководству.
Это решение было принято с целью ограничить применение силы и не усугублять ситуацию. Беспорядки усилились в конце сентября из-за постоянных перебоев с водоснабжением и электроснабжением, что вызвало недовольство населения.
Эти проблемы привели к массовым протестам. По предварительным данным Организации Объединённых Наций, в ходе столкновений погибло не менее 22 человек, более сотни граждан получили ранения.
Официальные органы прокомментировали ситуацию, заявив о усилении мер безопасности. Эксперты подчёркивают необходимость налаживания политического диалога, оперативного реформирования инфраструктуры и обеспечения прозрачности информации для стабилизации обстановки.