Tolibon va Pokiston chegarada o‘q otishmalarini tasdiqladi
Afg‘onistonning “Tolibon” hukumati mamlakat shimoliy chegarasidagi tog‘li hududlarda Pokiston qo‘shinlariga qarshi zarbalar berganini tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hozircha talofotlar soni oshkor qilinmagan. Pokiston hukumati esa payshanba kuni Afg‘oniston havo hududining buzilishi haqidagi da’volarga javoban “Tolibon” tomonidan bombardimon qilingan bozor haqida gapirdi va bu hujumlarni “javob operatsiyasi” deb atadi.
Ichki ishlar vaziri Mohsin Naqvi afg‘onlarning hujumlarini g‘arazli deb baholab, tinch aholi nishonga olinganini ta’kidladi. Zarurat tug‘ilganda muqobil choralar ko‘rilishi haqida ogohlantirdi.
Islomobod Kobulni Pokistondagi qurolli guruhlarga boshpana berishda ayblab kelmoqda, ammo “Tolibon” bu ayblovlarni rad etmoqda. BBC xabariga ko‘ra, Pokistonning Kur tumanida ikki tomon o‘qotar qurollar va artilleriyadan foydalangan.
Mutaxassislar vaziyatning yanada keskinlashmasligi uchun tomonlarni sabrli bo‘lishga va diplomatik muloqot o‘tkazishga chaqirmoqda. Ushbu holat mintaqadagi tinchlik va barqarorlik uchun jiddiy xavf tug‘dirmoqda, shuning uchun barcha tomonlar vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga intilishi zarur.

Талибан и Пакистан подтвердили перестрелки на границе
Правительство «Талибана» в Афганистане подтвердило нанесение ударов по пакистанским войскам в горных районах на севере страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, количество жертв пока не раскрывается. Правительство Пакистана в четверг, отвечая на обвинения в нарушении воздушного пространства Афганистана, заявило о рынке, подвергшемся бомбардировке со стороны «Талибана», и назвало эти атаки «операцией ответа».
Министр внутренних дел Мохсин Накиви охарактеризовал атаки афганцев как злонамеренные, подчеркнув, что мирное население было целью. Он предупредил о принятии альтернативных мер в случае необходимости.
Исламабад обвиняет Кабул в предоставлении убежища вооружённым группировкам в Пакистане, однако «Талибан» отвергает эти обвинения. По данным BBC, в районе Кур Пакистана обе стороны использовали стрелковое оружие и артиллерию.
Эксперты призывают стороны проявлять терпение и вести дипломатические переговоры, чтобы избежать дальнейшей эскалации ситуации. Эта ситуация представляет серьёзную угрозу для мира и стабильности в регионе, поэтому все стороны должны стремиться к мирному разрешению конфликта.