Sharm-ash-Shayxda Qatar delegatsiyasi halok bo‘ldi
Misrning mashhur sayyohlik shahri Sharm-ash-Shayxda og‘ir yo‘l-transport hodisasi yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu avariyada G‘azo bo‘yicha xalqaro muzokaralarda ishtirok etayotgan Qatar delegatsiyasining uch nafar a’zosi halok bo‘ldi, deb xabar bermoqda “El Fagr” nashri. Ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar Qatar Bosh vaziriga hamrohlik qilayotgan protokol xizmatining xodimlari bo‘lib, ularning ismlari Abdulloh ibn G‘anim Al-Xayarin, Hasan Al-Jobir va Saud bin Tamer Al-Tan ekani ma’lum qilindi.
YTH natijasida yana uch kishi og‘ir tan jarohatlari olib, Sharm-ash-Shayx xalqaro shifoxonasining jonlantirish bo‘limiga yotqizildi. Mahalliy jurnalist Amr Adib MBC Egypt telekanalining “Al-Xekaya” dasturida hodisa shahardan taxminan 50 kilometr uzoqlikda sodir bo‘lganini bildirdi.
Bu yo‘l-transport hodisasi Qatar, Misr va AQSH ishtirokidagi muhim diplomatik muzokaralar avjida yuz berdi. Qatar an’anaviy ravishda G‘azo bo‘yicha tinchlik jarayonida vositachi sifatida faol ishtirok etib kelmoqda.
Oktyabr oyining boshida Doha delegatsiyasi Misr va AQSH bilan hamkorlikda HAMAS bilan muzokaralarni boshlagan edi. Qatar HAMASning AQSH orqali ishlab chiqilgan tinchlik rejasiga rozilik bildirishini ijobiy qadam sifatida baholagan.
9 oktyabr kuni Sharm-ash-Shayxda Isroil va HAMAS o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish hamda garovga olinganlarni ozod qilish bo‘yicha kelishuv imzolangan edi. Ushbu jarayonda Qatar faol diplomatik vositachi sifatida ishtirok etgan.
Shunday qilib, Sharm-ash-Shayxdagi avariya nafaqat inson hayotini yo‘qotish bilan yakunlandi, balki mintaqadagi nozik diplomatik jarayonlarga ham salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Qatar rasmiylari hodisa bo‘yicha rasmiy bayonot tayyorlash ustida ish olib bormoqda.

В Шарм-эш-Шейхе погибла делегация Катара
В известном туристическом городе Египта Шарм-эш-Шейхе произошла серьёзная дорожно-транспортная авария. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой аварии погибли три члена делегации Катара, участвующей в международных переговорах по Газе, сообщает издание “El Fagr”. По данным, погибшие были сотрудниками протокольной службы, сопровождающей премьер-министра Катара, их имена — Абдуллах ибн Ганим Аль-Хайарин, Хасан Аль-Джобир и Сауд бин Тамер Аль-Тан.
В результате ДТП ещё трое получили тяжёлые травмы и были госпитализированы в отделение реанимации международной больницы Шарм-эш-Шейха. Местный журналист Амр Адиб в программе “Al-Hekaya” телеканала MBC Egypt сообщил, что происшествие случилось примерно в 50 километрах от города.
Это дорожно-транспортное происшествие произошло на фоне важных дипломатических переговоров с участием Катара, Египта и США. Катар традиционно активно участвует в процессе мирного урегулирования по Газе в качестве посредника.
В начале октября делегация из Дохи начала переговоры с ХАМАС в сотрудничестве с Египтом и США. Катар оценил согласие ХАМАС на мирный план, разработанный через США, как положительный шаг.
9 октября в Шарм-эш-Шейхе было подписано соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС, а также об освобождении заложников. В этом процессе Катар выступал в роли активного дипломатического посредника.
Таким образом, авария в Шарм-эш-Шейхе не только привела к человеческим жертвам, но и негативно повлияла на тонкие дипломатические процессы в регионе. Официальные лица Катара работают над подготовкой официального заявления по инциденту.