Jo Bayden prostata saratoniga yangi davo bosqichiga o‘tdi
AQSHning sobiq prezidenti Jo Bayden prostata bezi saratoni tashxisi qo‘yilganidan so‘ng, davolanishning yangi bosqichiga o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NBC News xabariga ko‘ra, 82 yoshli Bayden hozirda nur terapiyasi va gormonal davo kursini olmoqda. Sobiq prezidentning matbuot kotibi ma’lum qilishicha, ushbu davo jarayoni Baydenga moslashtirilgan kompleks reja asosida amalga oshirilmoqda.
Nur terapiyasi taxminan besh hafta davom etishi kutilmoqda va bu kasallikka qarshi kurashda muhim bosqich hisoblanadi. Eslatib o‘tamiz, 2025 yil may oyida Baydenning vakillari uning suyak metastazlari bilan kechayotgan prostata saratoniga chalinganini ma’lum qilgan edi.
Matbuot xizmatining bayonotida aytilishicha, saratonning bu turi tajovuzkor bo‘lishiga qaramay, gormonlarga sezgirligi sababli samarali davo usullarini qo‘llash imkoniyati mavjud. Mutaxassislar ta’kidlaganidek, ushbu davo jarayoni saraton o‘smasining o‘sishini nazorat qilish va uning tarqalishini oldini olishda muhim ahamiyatga ega.
Shunday qilib, Jo Baydenning sog‘lig‘ini tiklash uchun zamonaviy va samarali tibbiy muolajalar qo‘llanilmoqda.

Джо Байден перешел на новый этап лечения рака простаты
Бывший президент США Джо Байден перешёл на новый этап лечения после постановки диагноза рак предстательной железы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным NBC News, 82-летний Байден сейчас проходит курс лучевой терапии и гормонального лечения. По словам пресс-секретаря бывшего президента, этот лечебный процесс осуществляется на основе комплексного плана, адаптированного под Байдена.
Ожидается, что лучевая терапия продлится около пяти недель и является важным этапом в борьбе с заболеванием. Напомним, в мае 2025 года представители Байдена сообщили, что у него диагностирован рак простаты с метастазами в кости.
В заявлении пресс-службы говорится, что, несмотря на агрессивность этого типа рака, благодаря чувствительности к гормонам существует возможность применения эффективных методов лечения. По словам специалистов, данный лечебный процесс имеет важное значение для контроля роста опухоли и предотвращения её распространения.
Таким образом, для восстановления здоровья Джо Байдена применяются современные и эффективные медицинские процедуры.