Qatar delegatsiyasi yo‘l-transport hodisasida halok bo‘ldi
11 oktyabr kuni Qatar delegatsiyasi G‘azo bo‘yicha tinchlik muzokaralarida ishtirok etish uchun yo‘lga chiqayotganda Misrning Sharm ash-Shayx shahri yaqinida yo‘l-transport hodisasiga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, Qatar protokol xizmatida ishlagan uch nafar diplomat halok bo‘ldi, yana uch kishi og‘ir tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizildi. Ushbu hodisa Isroil va HAMAS o‘rtasidagi tinchlik muzokaralari davomida yuz berdi.
Muzokaralar Qatar, AQSh va Misr vositachiligida olib borilmoqda. Sharm ash-Shayx shahrida mintaqadagi qon to‘kilishni to‘xtatish, harbiy kuchlarni kamaytirish hamda garovdagilarni almashish bo‘yicha muhim uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, tinchlik rejasi 10 oktyabr kuni kechasi kuchga kirdi. Muzokaralarda AQSh prezidenti, Misr prezidenti, Fransiya prezidenti, Ispaniya bosh vaziri va BMT bosh kotibi ishtirok etmoqda.
Qatar delegatsiyasi ushbu jarayonda faol vositachi sifatida qatnashmoqda. Transport halokati tinchlik jarayoniga qanday ta’sir qilishini rasmiylar hali ma’lum qilgani yo‘q.
Xalqaro siyosatchilar va kuzatuvchilar bu voqeani juda nozik va og‘ir yo‘qotish deb baholamoqda. Qurbonlar soni ortishi ehtimoli ham mavjudligi aytilmoqda.

Делегация Катара погибла в дорожно-транспортном происшествии
11 октября делегация Катара попала в дорожно-транспортное происшествие недалеко от города Шарм-эш-Шейх в Египте, когда направлялась на участие в мирных переговорах по Газе. Об этом сообщил Zamin.uz.
По официальным данным, три дипломата, работавших в протокольной службе Катара, погибли, еще трое были госпитализированы с тяжелыми травмами. Этот инцидент произошел во время мирных переговоров между Израилем и ХАМАС.
Переговоры ведутся при посредничестве Катара, США и Египта. В Шарм-эш-Шейхе проходят важные встречи по прекращению кровопролития в регионе, сокращению военных сил и обмену заложниками.
Сообщается, что план мира вступил в силу ночью 10 октября. В переговорах участвуют президент США, президент Египта, президент Франции, премьер-министр Испании и Генеральный секретарь ООН.
Делегация Катара активно участвует в этом процессе в качестве посредника. Официальные лица пока не сообщили, как дорожно-транспортное происшествие повлияет на мирный процесс.
Международные политики и наблюдатели оценивают это событие как очень деликатную и тяжелую потерю. Также сообщается о возможности увеличения числа жертв.