Meksikada yomg‘irlar toshqin va ko‘chkilar keltirdi
Meksikada so‘nggi kunlarda kuchli yomg‘irlar yog‘ishi natijasida toshqinlar va ko‘chkilar yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kamida 64 kishi halok bo‘lgan, yana 65 kishi bedarak yo‘qolgan. Tropik Raymond bo‘roni tufayli daryolar toshib, yo‘llar va uylar zarar ko‘rdi.
Prezident Klaudiya Sheinbaum bu darajadagi yog‘in kutilmaganligini ta’kidladi. Eng katta talafot Hidalgo va Verakrus shtatlarida qayd etilgan.
Verakrusda 29 kishi halok bo‘lib, o‘nlab odamlar bedarak yo‘qolgan. Hukumat minglab odamlarni xavfsiz joylarga ko‘chirmoqda.
Mutasaddilar suv toshqini ortidan tarqalishi mumkin bo‘lgan kasalliklarga qarshi zarur choralar ko‘rilayotganini bildirdi. Bu holat mintaqada jiddiy xavotir uyg‘otmoqda va favqulodda vaziyat rejimi e’lon qilinishi mumkin.
Aholini himoya qilish va zararlarni kamaytirish maqsadida zudlik bilan yordam ko‘rsatish ishlari davom etmoqda. Shuningdek, ob-havo sharoitlari yaxshilanguncha ehtiyot choralariga rioya qilish tavsiya etilmoqda.

В Мексике дожди вызвали наводнения и оползни
В Мексике в последние дни из-за сильных дождей произошли наводнения и оползни. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, не менее 64 человек погибли, еще 65 числятся пропавшими без вести. Из-за тропического шторма Раймонд реки вышли из берегов, пострадали дороги и дома.
Президент Клаудия Шейнбаум подчеркнула, что такой уровень осадков был неожиданным. Наибольший ущерб зафиксирован в штатах Идальго и Веракрус.
В Веракрусе погибло 29 человек, десятки людей пропали без вести. Правительство эвакуирует тысячи людей в безопасные места.
Ответственные лица сообщили, что принимаются необходимые меры против заболеваний, которые могут распространиться после наводнения. Эта ситуация вызывает серьезную тревогу в регионе, и может быть объявлен режим чрезвычайной ситуации.
Для защиты населения и уменьшения ущерба продолжаются срочные работы по оказанию помощи. Также рекомендуется соблюдать меры предосторожности до улучшения погодных условий.