Madagaskarda prezidentga qarshi norozilik boshlandi
Madagaskarda so‘nggi haftalarda keng ko‘lamli norozilik namoyishlari boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Namoyishchilar mamlakat prezidenti Andri Rajoelinaning iste’fosini talab qilmoqda. Ular suv va elektr ta’minotidagi uzilishlar, korrupsiya va qashshoqlik sababli norozilik bildirgan.
Manbalarning xabar berishicha, prezident yakshanba kuni Fransiya harbiy samolyoti orqali mamlakatni tark etgan. Shu bilan birga, ayrim harbiy xizmatchilar hukumatga bo‘lgan sadoqatini to‘xtatib, namoyishchilarning safiga qo‘shilgan.
Namoyishlar davomida bir necha davlat idoralari egallab olindi, shuningdek, Senat rahbari o‘z lavozimidan ozod etildi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, 25-sentabrdan beri kamida 22 kishi halok bo‘lgan.
Madagaskar aholisi 30 millionga yaqin bo‘lib, ayni paytda yoshlar norozilik harakatining asosiy kuchiga aylangan. Bu voqealar mamlakatda siyosiy beqarorlik va ijtimoiy muammolarning kuchayganini ko‘rsatmoqda.
Norozilik namoyishlari mamlakatdagi ijtimoiy va iqtisodiy vaziyatning qanchalik jiddiy ekanligini yaqqol tasdiqlaydi. Hukumat va xalq o‘rtasidagi ziddiyatlar hal etilmaguncha, vaziyat murakkabligicha qolishi mumkin.

В Мадагаскаре начались протесты против президента
Протестующие требуют отставки президента страны Андри Раджелина. Они выражают недовольство из-за перебоев с водоснабжением и электроснабжением, коррупции и бедности.
По сообщениям источников, президент в воскресенье покинул страну на французском военном самолёте. При этом некоторые военнослужащие прекратили верность правительству и присоединились к протестующим.
Во время протестов были захвачены несколько государственных учреждений, а также председатель Сената был освобождён от должности. По данным ООН, с 25 сентября погибло не менее 22 человек.
Население Мадагаскара составляет около 30 миллионов человек, при этом молодёжь стала основной силой протестного движения. Эти события свидетельствуют об усилении политической нестабильности и социальных проблем в стране.
Протестные акции ясно подтверждают серьёзность социально-экономической ситуации в стране. Пока конфликты между правительством и народом не будут разрешены, ситуация может оставаться сложной.