AQSh iqtisodiy ma’lumotlari to‘xtashi xavf tug‘dirmoqda
AQSh hukumati faoliyati to‘xtashi natijasida rasmiy iqtisodiy ma’lumotlar e’lon qilinmayapti. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu vaziyat nafaqat AQShga, balki boshqa davlatlarga ham ta’sir ko‘rsatmoqda, chunki ko‘plab mamlakatlar o‘z iqtisodiy siyosatini AQSh iqtisodiy ko‘rsatkichlariga asoslab belgilaydi. Yaponiya Markaziy banki rahbari Kadzua Veda bu holatni jiddiy muammo sifatida baholadi.
Uning fikricha, AQShdagi ma’lumotlar yetishmasligi foiz stavkalari va inflyatsiya bo‘yicha to‘g‘ri qarorlar qabul qilishni qiyinlashtiradi. Xalqaro valyuta jamg‘armasi ma’lumotlarning to‘xtashi davlatga bo‘lgan ishonchni kamaytirishi mumkinligini ta’kidladi.
Tashkilot siyosiy bosim iqtisodiy qarorlar sifatining pasayishiga sabab bo‘lishi ehtimolini bildirgan. Mutaxassislar esa agar bu holat uzoq davom etsa, global bozorlarning noaniq holatga tushishi va bu holat valyutalar hamda xalqaro savdoga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ogohlantirmoqda.

Экономические данные США вызывают опасения
Из-за приостановки работы правительства США официальные экономические данные не публикуются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация влияет не только на США, но и на другие страны, поскольку многие государства формируют свою экономическую политику, опираясь на экономические показатели США. Глава Центрального банка Японии Кадзуо Веда оценил эту ситуацию как серьёзную проблему.
По его мнению, нехватка данных в США затрудняет принятие правильных решений по процентным ставкам и инфляции. Международный валютный фонд подчеркнул, что приостановка публикации данных может снизить доверие к государству.
Организация выразила вероятность того, что политическое давление может привести к снижению качества экономических решений. Эксперты предупреждают, что если эта ситуация затянется, глобальные рынки окажутся в неопределённом положении, что негативно скажется на валютах и международной торговле.