AQSh zarbxonasi texnologiya sohasining eng taniqli shaxslaridan biri, Apple kompaniyasi asoschisi va ilhom manbai Stiv Jobs xotirasiga bag‘ishlangan yangi esdalik tangalarini ishlab chiqarishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda MacDailyNews nashri ma’lumot berdi. Yangi tangalarda Jobsning yoshligi tasvirlangan bo‘lib, u Shimoliy Kaliforniya tog‘lari fonida oyoqlarini chalishtirib o‘tirgan holda, bo‘yniga bo‘yinbog‘ taqib olgan ko‘rinishda aks etgan.
Ushbu tasvir uning oddiy, ammo kuchli ijodiy ruhi va hayotga bo‘lgan falsafiy munosabatini ifodalaydi. Tangada “E’tiborga loyiq bir narsa qiling” degan ilhomlantiruvchi yozuv ham mavjud.
Bu ibora Stiv Jobsning hayotiy shiorlaridan biri bo‘lib, uning insonlarga ilhom beruvchi qarashini yodga soladi. Shuningdek, tangada “United States of America”, “California” va “Steve Jobs” so‘zlari ham joy olgan bo‘lib, uning merosini ilmiy va milliy darajada tasdiqlaydi.
Yangi esdalik tangalari AQSh zarbxonasining rasmiy veb-sayti orqali sotuvga chiqariladi. Har bir tanga 13,25 dollar narxda sotiladi.
Bundan tashqari, to‘rtta tangadan iborat kichik to‘plamlar, 25 va 100 tangali kolleksion to‘plamlar ham xarid uchun taqdim etiladi. Stiven Pol Jobs 1955-yil 24-fevralda Kaliforniyada tug‘ilgan.
1976-yilda u do‘sti Stiv Voznyak bilan birga shaxsiy kompyuter yaratish va sotish maqsadida Apple kompaniyasini tashkil qilgan. Keyinchalik u NeXT kompaniyasini ham barpo etgan va Pixar studiyasining asosiy aksiyadori sifatida animatsiya sanoatiga ham katta ta’sir ko‘rsatgan.
Stiv Jobs 2011-yil 5-oktyabrda vafot etgan bo‘lsa-da, uning g‘oyalari, texnologiyaga bo‘lgan inqilobiy yondashuvi va “farqli fikrla” shiori bugungi kunda ham millionlab odamlarga ilhom bermoqda. Shuningdek, AQSh Moliya vazirligi mamlakatning 250-yillik yubileyi munosabati bilan sobiq prezident Donald Tramp surati tushirilgan 1 dollarlik tangalarni chiqarish rejasini ham e’lon qilgan.
Bu orqali mamlakatda milliy ramzlar bilan birga ilhom manbaiga aylangan shaxslarning xotirasini abadiylashtirish an’anasi kengayib bormoqda.

Монетный двор США выпустил монеты Стива Джобса
Монетный двор США начал производство новых памятных монет, посвящённых памяти одного из самых известных деятелей в области технологий, основателя и вдохновителя компании Apple Стива Джобса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание MacDailyNews. На новых монетах изображён молодой Джобс, сидящий со скрещёнными ногами на фоне Северных Калифорнийских гор, с галстуком-бабочкой на шее.
Этот образ отражает его простого, но мощного творческого духа и философское отношение к жизни. На монете также есть вдохновляющая надпись «Сделайте что-то достойное внимания».
Эта фраза была одним из жизненных девизов Стива Джобса, напоминающим о его вдохновляющем взгляде на людей. Кроме того, на монете размещены слова «United States of America», «California» и «Steve Jobs», что подтверждает его наследие на научном и национальном уровне.
Новые памятные монеты будут продаваться через официальный сайт Монетного двора США. Каждая монета стоит 13,25 долларов.
Кроме того, будут доступны небольшие наборы из четырёх монет, а также коллекционные наборы из 25 и 100 монет. Стивен Пол Джобс родился 24 февраля 1955 года в Калифорнии.
В 1976 году он вместе с другом Стивом Возняком основал компанию Apple с целью создания и продажи персональных компьютеров. Позже он основал компанию NeXT и оказал значительное влияние на индустрию анимации как основной акционер студии Pixar.
Хотя Стив Джобс скончался 5 октября 2011 года, его идеи, революционный подход к технологиям и девиз «думай иначе» продолжают вдохновлять миллионы людей по сей день. Также Министерство финансов США объявило о планах выпуска однодолларовых монет с изображением бывшего президента Дональда Трампа в честь 250-летия страны.
Таким образом, традиция увековечивания памяти личностей, ставших источником вдохновения наряду с национальными символами, в стране продолжает расширяться.