Qirg‘izistonda 17 yoshli qiz zo‘rlab o‘ldirildi
Qirg‘izistonda 17 yoshli qizga nisbatan sodir etilgan jiddiy jinoyat butun mamlakatni hayratga solmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Issiqko‘l viloyatining Yetti-O‘g‘uz tumani, Barskaun qishlog‘ida istiqomat qiluvchi Oysuluv ismli yosh qiz shafqatsiz tarzda zo‘rlanib, keyin o‘ldirilgan. Bu haqda “Turmush” nashri xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, voqea sentabr oyining oxirlarida sodir bo‘lgan. Oysuluv tushdan keyin dugonasi bilan uchrashish maqsadida uyidan chiqib, Qorako‘l shahriga yo‘l olgan.
Yo‘l chog‘ida unga “Honda Stream” rusumli avtomobil to‘xtagan. Avtomobil haydovchisi 1984 yilda tug‘ilgan, ilgari bir necha bor sudlangan erkak ekani aniqlangan.
Qiz dugonasiga yetib bormagan. Tergov natijalariga ko‘ra, erkak uni olma bog‘i tomon olib borib zo‘rlagan, keyin jinoyati oshkor bo‘lishidan qo‘rqib, uni bo‘g‘ib o‘ldirgan.
So‘ngra jasadni Kemin tumani hududiga tashlab ketgan va Bishkekka qochib ketgan. Shu paytda u telefonini ham ataylab yo‘q qilgan.
Oysuluvning qarindoshlari uni izlab, taxminan soat 19:30 da politsiyaga murojaat qilgan. Afsuski, bu vaqtda qiz allaqachon hayotdan ko‘z yumgan edi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar qisqa muddat ichida gumonlanuvchini qo‘lga olishga muvaffaq bo‘ldi. Oysuluv 30 sentyabr kuni o‘z qishlog‘ida, yaqinlari va butun mahalla ahli ishtirokida dafn etildi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyatni 41 yoshli Bishkek shahrida yashovchi erkak sodir etgan. U faqat zo‘rlash bilan cheklanmay, qizning hayotiga qasd qilgan.
Hozirda tergov jarayonida zarur ekspertizalar tayinlangan. Marhumaning qarindoshlari dastlab politsiya arizalarini kechiktirib qabul qilganini, “uch kun o‘tmaguncha izlash mumkin emas” degan gaplar bo‘lganini bildirishgan.
Ammo Ichki ishlar vazirligi xizmat tekshiruvi o‘tkazib, bunday ma’lumotlar asossiz ekanligini ma’lum qildi. Hozir tergov harakatlari davom etmoqda.
Mahalliy jamoatchilik ushbu voqea yuzasidan adolat talab qilmoqda va yosh qizning o‘limi mamlakatdagi zo‘ravonlikka qarshi kurashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlamoqda.

В Кыргызстане 17-летнюю девушку изнасиловали и убили
Серьёзное преступление, совершённое в отношении 17-летней девушки в Кыргызстане, потрясло всю страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Молодая девушка по имени Ойсулув, проживающая в селе Барскаун, Йети-Огузского района Иссык-Кульской области, была жестоко изнасилована и затем убита. Об этом сообщает издание «Турмуш».
По данным, инцидент произошёл в конце сентября. Ойсулув после обеда вышла из дома, чтобы встретиться с подругой, и направилась в город Каракол.
По пути к ней остановился автомобиль марки «Honda Stream». Водитель автомобиля оказался мужчиной 1984 года рождения, ранее неоднократно судимым.
Девушка так и не добралась до подруги. По результатам расследования, мужчина отвёл её в яблоневый сад, изнасиловал, а затем, опасаясь раскрытия преступления, задушил её.
После этого он выбросил тело в районе Кеминского района и сбежал в Бишкек. При этом он намеренно уничтожил свой телефон.
Родственники Ойсулув начали её поиски и около 19:30 обратились в полицию. К сожалению, к тому времени девушка уже была мертва.
Правоохранительные органы в короткие сроки задержали подозреваемого. Ойсулув была похоронена 30 сентября в своём селе при участии близких и всей общины.
По данным полиции, преступление совершил 41-летний мужчина, проживающий в Бишкеке. Он не ограничился изнасилованием, но и покушался на жизнь девушки.
В настоящее время в ходе расследования назначены необходимые экспертизы. Родственники погибшей сообщили, что изначально полиция задерживала приём заявлений, утверждая, что «поиски невозможны до трёх дней».
Однако Министерство внутренних дел провело служебную проверку и заявило, что такие сведения не соответствуют действительности. Расследование продолжается.
Местное сообщество требует справедливости по этому делу и подчёркивает, что смерть молодой девушки имеет важное значение в борьбе с насилием в стране.