Zelenskiy: AQShdan Tomahawk raketasi hozir yo‘q
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Vashingtonda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvdan so‘ng jurnalistlarga muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev va Vashington o‘zaro Tomahawk qanotli raketalarni Ukrainaga yetkazib berish masalasini muhokama qilmagan, chunki AQSh bu borada keskinlikni oshirishni istamaydi. Zelenskiy “Biz bu mavzuda gaplashmaslikka kelishib oldik.
Amerika eskalatsiyani xohlamaydi”, dedi. Shu bilan birga, u Ukraina Tomahawk raketalarini olish niyatida ekanligini ta’kidladi.
“Men optimist yoki pessimist emasman, realistman”, deb javob berdi u jurnalistlarning savoliga. Ukraina rahbari Tramp bilan Rossiyadagi energetika obyektlariga zarba berish masalasini ham muhokama qilmaganini aytdi.
Uchrashuvda asosiy mavzular xavfsizlik kafolatlari va Ukraina uchun barqaror tinchlikni ta’minlash bo‘lgan. Zelenskiy so‘zlariga ko‘ra, “Hatto agar o‘t ochishni to‘xtatishga erishsak ham, biz Putinning yangi tajovuziga tayyor turishimiz kerak.
Shuning uchun AQShdan aniq xavfsizlik kafolatlari zarur bo‘ladi”. Prezident hududiy masalalarni urushdagi eng og‘ir nuqta deb atadi.
“Ruslar butun hududni egallab olishni xohlaydi. Ammo tinchlik muzokaralariga qadar ayrim kelishuvlarga erishish zarur.
Birinchi qadam – o‘t ochishni to‘xtatishdir”, dedi u. Uchrashuvdan so‘ng Zelenskiy Yevropa yetakchilari bilan ham telefon orqali muloqot qildi.
Suhbatda Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Lyaien, Germaniya kansleri Fridrix Merts, Finlyandiya prezidenti Aleksandr Stubb, shuningdek Buyuk Britaniya, Italiya, Norvegiya va Polsha bosh vazirlari hamda NATO bosh kotibi Mark Ryutte ishtirok etdi. Kuzatuvchilar fikricha, Zelenskiyning bu bayonoti Ukraina va AQSh o‘rtasidagi strategik munosabatlarda muvozanatni saqlashga qaratilgan diplomatik signal hisoblanadi.

Зеленский: Томагавк из США сейчас нет
Президент Украины Владимир Зеленский после встречи с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне сделал важное заявление для журналистов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Киев и Вашингтон не обсуждали вопрос поставок крылатых ракет Томагавк в Украину, так как США не хотят обострять ситуацию. Зеленский сказал: «Мы договорились не говорить на эту тему.
Америка не хочет эскалации». Вместе с тем он подчеркнул, что Украина намерена получить ракеты Томагавк.
«Я не оптимист и не пессимист, я реалист», — ответил он на вопрос журналистов. Глава Украины также отметил, что не обсуждал с Трампом удары по энергетическим объектам в России.
Основными темами встречи были гарантии безопасности и обеспечение устойчивого мира для Украины. По словам Зеленского, «даже если нам удастся добиться прекращения огня, мы должны быть готовы к новой агрессии Путина.
Поэтому нам нужны четкие гарантии безопасности от США». Президент назвал территориальные вопросы самым сложным моментом в войне.
«Русские хотят захватить всю территорию. Но до мирных переговоров необходимо достичь некоторых соглашений.
Первый шаг — это прекращение огня», — сказал он. После встречи Зеленский также провел телефонный разговор с европейскими лидерами.
В беседе приняли участие председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, канцлер Германии Фридрих Мерц, президент Финляндии Александр Стубб, а также премьер-министры Великобритании, Италии, Норвегии и Польши, а также генеральный секретарь НАТО Марк Рютте. По мнению наблюдателей, это заявление Зеленского является дипломатическим сигналом, направленным на сохранение баланса в стратегических отношениях между Украиной и США.