Shimoliy Qozog‘istonda ichkilikka qarshi qishloqlar ko‘paymoqda
Shimoliy Qozog‘istonda sog‘lom turmush tarzini tanlagan aholining soni ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatdagi 21 ta qishloq spirtli ichimliklardan butunlay voz kechgan. Bu harakat bir necha yil avval boshlangan bo‘lib, hozirda uni qo‘llab-quvvatlovchilar soni keskin oshmoqda.
Masalan, Qiziljar tumanidagi Baysal qishlog‘ida oqsoqollar va yoshlar birgalikda spirtli ichimliklarni boykot qilishga qaror qilgan. Baysal aholisi ichkiliksiz sog‘lom muhitda yashashdan faxrlanadi.
Qishloqda 60 ga yaqin fermer xo‘jaligi faoliyat yuritadi, ularning asosiy yo‘nalishlari chorvachilik va parranda yetishtirishdir. Ichkilikni tark etish nafaqat sog‘lom turmush uchun, balki yangi avlod uchun pok muhit yaratish maqsadini ham ko‘zlaydi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, Baysal va shunga o‘xshash “hushyor qishloqlarda” jinoyatchilik darajasi 14 foizga kamaygan. Bu esa tashabbusning samaradorligini ko‘rsatadi.
Hozirda Qozog‘istonda bu kabi qishloqlar soni 21 taga yetgan, oldin esa faqat 13 ta edi. Shuningdek, G‘arbiy Qozog‘istondagi 33 ta qishloqda spirtli ichimliklarga rasmiy taqiq joriy qilingan.
Mutaxassislar fikricha, bu harakat sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish bilan birga jamiyat ongini o‘zgartirishda muhim ahamiyatga ega. Bunday qishloqlar butun mamlakat uchun yaxshi namuna bo‘lmoqda.

В Северном Казахстане увеличивается количество деревень, борющихся с алкоголизмом
В Северном Казахстане увеличивается число жителей, выбравших здоровый образ жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране 21 деревня полностью отказалась от спиртных напитков. Это движение началось несколько лет назад, и сейчас число его сторонников резко растет.
Например, в селе Байсал района Кызылжар старейшины и молодежь совместно приняли решение бойкотировать спиртные напитки. Жители Байсала гордятся жизнью в здоровой среде без алкоголя.
В селе действует около 60 фермерских хозяйств, основными направлениями которых являются животноводство и птицеводство. Отказ от алкоголя направлен не только на поддержание здорового образа жизни, но и на создание чистой среды для нового поколения.
По данным полиции, в Байсале и подобных «трезвых деревнях» уровень преступности снизился на 14 процентов. Это свидетельствует об эффективности инициативы.
В настоящее время в Казахстане таких деревень насчитывается 21, тогда как ранее их было всего 13. Кроме того, в 33 деревнях Западного Казахстана введен официальный запрет на спиртные напитки.
По мнению специалистов, это движение имеет важное значение не только для пропаганды здорового образа жизни, но и для изменения общественного сознания. Такие деревни становятся хорошим примером для всей страны.