Putin Ukraina uchun yangi hududiy talab qo‘ydi
Washington Post nashrining xabar berishicha, Putin harbiy harakatlarni to‘xtatish sharti sifatida Ukrainadan Donesk viloyatidan to‘liq voz kechishni so‘ragan. Buning evaziga esa Rossiya armiyasi nazoratidagi Zaporijjya va Xerson hududlarining ayrim qismlarini qaytarishga tayyorligini bildirgan.
Gazetaning tahliliga ko‘ra, bu talab Kreml pozitsiyasining so‘nggi oylarda biroz yumshaganidan darak beradi. Vashingtondagi manbalar esa buni diplomatik jarayonda ilgarilanish sifatida baholamoqda.
Shu bilan birga, Yevropalik yuqori martabali diplomatlar bu taklifni qat’iyan rad etish zarurligini ta’kidlagan. Ularning fikricha, agar Kiyev bunday shartga rozi bo‘lsa, o‘z suverenitetini hech qanday evaziga sotgan hisoblanadi.
The Wall Street Journal nashri esa Tramp ma’muriyati Ukrainaga nisbatan bosimni kuchaytirayotganini qayd etdi. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Vashington Rossiya bilan yangi muzokaralar oldidan Kiyevni so‘zsiz kelishuvga undashga harakat qilmoqda.
Shu bilan birga, AQSh hukumatining ayrim a’zolari Moskvaga qarshi sanksiyalarni joriy etishda hozircha ehtiyotkorlikni saqlashini tan olgan. AQSh manbalarining bildirishicha, bu bosim asosan Ukraina tomoniga qaratilgan.
Bu holat Volodimir Zelenskiyning yaqinda Vashingtonga qilgan tashrifi davomida ham yaqqol namoyon bo‘ldi. U yerda Kiyev “Tomahawk” qanotli raketalarini olish borasida aniq kafolatga ega bo‘lmadi.
Putin va Tramp o‘rtasidagi telefon suhbati ikki soat davom etdi. Suhbat yakunida ikki davlat rahbarlari ikki hafta ichida Budapeshtda yuzma-yuz uchrashishni kelishib oldi.
Oradan bir kun o‘tib, 17-oktyabr kuni Tramp Oq uyda Ukraina prezidenti Zelenskiy bilan shaxsan uchrashdi. Suhbatning asosiy mavzusi Kiyevga qurol-yarog‘ yetkazib berish masalasi bo‘ldi.
Axios nashri ma’lumotlariga ko‘ra, Tramp hozircha bu borada aniq qaror qabul qilmagan va asosiy e’tiborini diplomatik yechimga qaratganini bildirdi. Zelenskiy esa “Tramp na ‘ha’, na ‘yo‘q’ dedi”, deb javob berdi.
Shunday qilib, ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi telefon muloqoti Ukraina atrofidagi muzokaralarning yangi bosqichga kirganini ko‘rsatmoqda. Ammo Kiyev uchun hali aniq yechim yo‘q va diplomatiyadagi har bir qadam murakkab sinov bo‘lib qolmoqda.

Путин выдвинул новые территориальные требования к Украине
Президент России Владимир Путин 16 октября в ходе телефонного разговора с президентом США Дональдом Трампом выдвинул новое требование по Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Washington Post, Путин потребовал полного отказа Украины от Донецкой области в качестве условия прекращения военных действий. Взамен он выразил готовность вернуть некоторые части территорий Запорожья и Херсона, находящихся под контролем российской армии.
По анализу газеты, это требование свидетельствует о некотором смягчении позиции Кремля за последние месяцы. Источники в Вашингтоне оценивают это как прогресс в дипломатическом процессе.
В то же время высокопоставленные европейские дипломаты подчеркнули необходимость категорически отвергнуть это предложение. По их мнению, если Киев согласится на такое условие, это будет означать продажу своего суверенитета без всякой компенсации.
Издание The Wall Street Journal отметило, что администрация Трампа усиливает давление на Украину. По данным издания, Вашингтон пытается склонить Киев к безоговорочному соглашению перед новыми переговорами с Россией.
При этом некоторые члены правительства США признали, что пока сохраняют осторожность в введении санкций против Москвы. По словам американских источников, основное давление направлено на Украину.
Эта ситуация также ярко проявилась во время недавнего визита Владимира Зеленского в Вашингтон. Там Киев не получил четких гарантий по поставкам крылатых ракет «Томагавк».
Телефонный разговор между Путиным и Трампом длился два часа. По его итогам лидеры двух стран договорились о личной встрече в Будапеште в течение двух недель.
На следующий день, 17 октября, Трамп лично встретился в Белом доме с президентом Украины Зеленским. Основной темой разговора стала поставка оружия Киеву.
По данным издания Axios, Трамп пока не принял окончательного решения по этому вопросу и сосредоточил основное внимание на дипломатическом решении. Зеленский же ответил, что «Трамп не сказал ни ‘да’, ни ‘нет’».
Таким образом, телефонный разговор между лидерами двух стран показывает, что переговоры вокруг Украины вышли на новый этап. Однако для Киева пока нет ясного решения, и каждый шаг в дипломатии остается сложным испытанием.