Tramp xavfsizligida jiddiy tahdid aniqlandi
Floridada Donald Trampning xavfsizligi bilan bog‘liq jiddiy xavotirlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSh maxfiy xizmati agentlari Palm-Bich shahrida, Air Force One samolyotining qo‘nish maydoni yaqinida, daraxtga o‘rnatilgan ov kreslosini topdilar. Bu joydan prezident samolyotining harakat yo‘nalishi aniq ko‘rinadi.
Xavfsizlik xodimlari bu holatni tasodif deb hisoblamay, ehtimoliy suiqasdga tayyorgarlik sifatida baholamoqda. Tergovchilar fikricha, ushbu kreslo maxsus kuzatuv yoki snayper pozitsiyasi sifatida ishlatilgan bo‘lishi mumkin.
Bu voqea Trampning shaxsiy xavfsizligi bilan bog‘liq xavotirlarni yanada kuchaytirdi. Oxirgi bir yarim yil ichida prezidentga qarshi bir necha bor suiqasd urinishlari qayd etilgan.
2024-yil yozida sodir bo‘lgan ilk hujumda Federal qidiruv byurosi hujumchilarni to‘liq aniqlay olmagan. Keyinchalik bir mergan, Rayan Raut, qo‘lga olinib, umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi.
U qamoqxonada o‘z joniga qasd qilishga urinib, og‘ir ahvolga tushgani haqida ma’lumot berildi. Amerika siyosiy muhitida yangi suiqasd urinishlari mamlakatda jiddiy inqiroz yuzaga kelishi mumkinligi haqida gapirilmoqda.
Qonuniy tartibga ko‘ra, bunday holatda hokimiyat Trampning siyosiy hamrohi, vitse-prezident Jey Di Vensga o‘tadi. Ammo tahlilchilar bu o‘zgarishning oqibatlarini oldindan aytish qiyinligini ta’kidlashmoqda.
Bundan tashqari, Vens ham xavfsizlik tahdididan qutulgan, chunki uning ishtirokidagi kortej yaqinida portlagan snaryaddan bir necha daqiqa oldin uzoqlashgan. Vashingtondagi manbalarga ko‘ra, hozirda ma’muriyatning yuqori lavozimli amaldorlari shaxsiy xavfsizlikni kuchaytirgan.
Federal qidiruv byurosi rahbari Kesh Patel o‘z agentlariga to‘liq ishonmay, xususiy qo‘riqlash xizmatidan foydalanmoqda. Mudofaa vaziri Pit Xegset ham o‘zini navbatdagi ehtimoliy nishon deb hisoblaydi.

В безопасности Трампа выявлена серьезная угроза
Во Флориде возникли серьезные опасения по поводу безопасности Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Агенты Секретной службы США обнаружили в городе Палм-Бич охотничье кресло, установленное на дереве недалеко от взлетно-посадочной полосы самолета Air Force One. С этого места четко виден маршрут движения президентского самолета.
Сотрудники службы безопасности не считают этот случай случайностью и рассматривают его как возможную подготовку к покушению. По мнению следователей, это кресло могло использоваться в качестве специального наблюдательного или снайперского поста.
Это событие усилило опасения по поводу личной безопасности Трампа. За последний полтора года было зафиксировано несколько попыток покушения на президента.
В первой атаке, произошедшей летом 2024 года, Федеральное бюро расследований не смогло полностью идентифицировать нападавших. Позже один снайпер, Райан Раут, был задержан и приговорен к пожизненному заключению.
Сообщается, что он пытался покончить с собой в тюрьме и находится в тяжелом состоянии. В американской политической среде обсуждается возможность новых попыток покушения, которые могут привести к серьезному кризису в стране.
Согласно законодательству, в такой ситуации власть переходит к вице-президенту Джей Ди Венсу, политическому партнеру Трампа. Однако аналитики подчеркивают, что предсказать последствия такого изменения сложно.
Кроме того, Венс также избежал угрозы безопасности, так как за несколько минут до взрыва снаряда рядом с его кортежем он отошел.
По данным источников в Вашингтоне, в настоящее время высокопоставленные чиновники администрации усилили личную охрану.
Глава Федерального бюро расследований Кеш Патель не полностью доверяет своим агентам и пользуется услугами частной охраны. Министр обороны Пит Хегсет также считает себя возможной следующей целью.
На фоне политических разногласий в США вопросы безопасности вновь оказались в центре внимания. Угрозы покушений поставили под испытание баланс политической стабильности.