Buyuk Britaniyaning Janubiy Uels hududida ikki suzuvchi sun’iy intellektning noto‘g‘ri tavsiyasi tufayli halokatga yaqinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Futurism nashrining xabariga ko‘ra, ular suv to‘lqini vaqti haqidagi ma’lumotni ChatGPT orqali olgan, ammo hisob-kitob noto‘g‘ri chiqqan. Salli orolidan qirg‘oqqa qaytishni rejalashtirgan suzuvchilar suzishdan oldin neyron tarmoqdan past va baland suv vaqti haqida so‘ragan.
Biroq sun’iy intellekt ularga noto‘g‘ri jadvalni taqdim etgan. Suzuvchilardan biri shunday dedi: "Men past suv vaqtini ChatGPT orqali tekshirib, katta xatoga yo‘l qo‘ydim.
U yerda 9:30 deb yozilgandi. Biz yetib olamiz deb o‘yladik, lekin qaytganimizda vaziyat mutlaqo boshqacha bo‘lib chiqdi.
Bu biz uchun katta saboq bo‘ldi." Baxtga qarshi, dengiz bo‘yidagi restoran egasi Gordon Xedfild ularga yordamga yetib kelgan. U to‘lqin tez ko‘tarilayotganini ko‘rib, megafon yordamida suzuvchilarni orqaga qaytishga chaqirgan.
Xedfildning so‘zlariga ko‘ra, ular allaqachon yarim yo‘lda bo‘lgan va suv tez sur’atda ko‘tarilayotgan edi. Agar suzuvchilar oldinga davom etganida, natija fojiali bo‘lishi mumkin edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu hudud dunyodagi eng kuchli to‘lqin harakatlari bilan mashhur bo‘lib, to‘lqin balandligi 15 metrgacha yetishi mumkin. Oqimlar soatiga 13 kilometr tezlik bilan harakat qilib, qisqa vaqt ichida xavfsiz joyni falokatli hududga aylantiradi.
Bu voqea sun’iy intellekt insonning ongli diqqati va tajribasini to‘liq almashtira olmasligini yana bir bor isbotladi. Tajribali inson e’tibori va ehtiyotkorligi har doim birinchi o‘rinda turishi lozim.

В Южном Уэльсе искусственный интеллект поставил под угрозу пловцов
В Южном Уэльсе Великобритании двое пловцов оказались на грани катастрофы из-за неправильного совета искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Futurism, они получили данные о времени прилива через ChatGPT, однако расчёты оказались неверными. Пловцы, планировавшие вернуться с острова Салли на берег, перед заплывом спросили нейросеть о времени отлива и прилива.
Однако искусственный интеллект предоставил им неправильное расписание. Один из пловцов сказал: «Я проверил время отлива через ChatGPT и допустил большую ошибку.
Там было указано 9:30. Мы думали, что успеем, но когда вернулись, ситуация оказалась совершенно другой.
Это был для нас большой урок». К счастью, владелец прибрежного ресторана Гордон Хедфилд пришёл им на помощь. Увидев, что волна быстро поднимается, он с помощью мегафона призвал пловцов возвращаться назад.
По словам Хедфилда, они уже были на полпути, и вода быстро поднималась. Если бы пловцы продолжили движение вперёд, результат мог бы быть трагичным.
По данным, этот район известен одними из самых сильных волн в мире, высота которых может достигать 15 метров. Потоки движутся со скоростью 13 километров в час, превращая безопасное место в опасную зону за короткое время.
Этот случай ещё раз доказал, что искусственный интеллект не может полностью заменить сознательное внимание и опыт человека. Внимание и осторожность опытного человека всегда должны быть на первом месте.