Durov: Luvr o‘g‘irligi Fransiya inqirozi belgisi
Unga ko‘ra, bu voqea Fransiya davlat tizimi va jamiyatida mavjud bo‘lgan inqirozning yaqqol ko‘rinishi hisoblanadi. Durovning so‘zlariga ko‘ra, Luvrda sodir bo‘lgan o‘g‘irlik uning uchun kutilmagan hodisa emas.
Bu holat avval buyuk bo‘lgan mamlakatning tanazzulga yuz tutganidan darak beradi. U ta’kidlaganidek, hozirgi hukumat dolzarb muammolarni hal qilish o‘rniga odamlarni bejiz xavotirga soluvchi mavzular bilan chalg‘itishga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.
Tadbirkor fikricha, Luvrdagi voqea faqat madaniy boyliklarning yo‘qotilishi emas, balki Fransiyadagi xavfsizlik tizimining zaiflashgani va jamiyatdagi ishonchning kamayganidan dalolat beradi. Shuningdek, bu holat mamlakat boshqaruvida chuqur tizimli muammolar mavjudligini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, Pavel Durov bu voqega hazil tarzida munosabat bildirib, o‘g‘irlangan buyumlarni sotib olib, Luvrga qaytarishga tayyorligini aytdi. U bu gaplari bilan Abu-Dabidagi Luvr muzeyini nazarda tutganini ham qo‘shimcha qildi va u yerda hech kim hech narsa o‘g‘irlay olmasligini ta’kidladi.
Ma’lumot o‘rnida, 19-oktyabr kuni noma’lum shaxslar Parijdagi Luvr muzeyiga ishchi kiyimida kirib, Napoleon davriga oid zeb-ziynatlar va to‘qqizta qadimiy eksponatni o‘g‘irlab ketishgan. Fransiya Madaniyat vazirligi bu voqeani milliy madaniy merosga qarshi jinoyat sifatida baholagan va tergovni xalqaro darajaga ko‘tarishni boshlagan.
Ushbu voqea mamlakatda madaniyat va xavfsizlik sohasidagi muhim muammolarni yana bir bor ko‘z oldiga keltirdi.

Дуров: Кража в Лувре — признак кризиса во Франции
Основатель мессенджера Telegram Павел Дуров высказал своё мнение о крупной краже, произошедшей в Лувре в Париже. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, это событие является ярким проявлением кризиса, существующего в государственной системе и обществе Франции. По словам Дурова, кража в Лувре для него не стала неожиданностью.
Этот инцидент свидетельствует о том, что великая ранее страна переживает упадок. Как он отметил, нынешнее правительство уделяет больше внимания отвлекающим темам, вызывающим беспокойство у людей, вместо решения насущных проблем.
По мнению предпринимателя, происшествие в Лувре — это не просто потеря культурных ценностей, но и признак ослабления системы безопасности во Франции и снижения доверия в обществе. Кроме того, это указывает на глубокие системные проблемы в управлении страной.
Вместе с тем Павел Дуров в шутливой форме заявил, что готов купить украденные предметы и вернуть их в Лувр. Он добавил, что имел в виду Лувр в Абу-Даби, где, по его словам, никто ничего украсть не сможет.
Для справки, 19 октября неизвестные в рабочей одежде проникли в Лувр в Париже и украли украшения эпохи Наполеона и девять древних экспонатов. Министерство культуры Франции квалифицировало это событие как преступление против национального культурного наследия и начало расследование на международном уровне.