Ushbu mojaroning sababi oddiy ko‘rinishi bilan birga ramziy ahamiyatga ega bo‘lgan bir narsa — Mudofaa vaziri Pit Hegsetning taqqan galstugi bo‘ldi. 17-oktyabr kuni Donald Tramp va Vladimir Zelenskiy uchrashuvi chog‘ida vazirning galstuk rangi jurnalistlar orasida katta munozaraga sabab bo‘ldi, deb xabar beradi “HuffPost” nashri.
Hegset tadbirda oq, ko‘k va qizil ranglardan tashkil topgan galstuk taqqan edi. Ushbu ranglar Amerika bayrog‘ida mavjud bo‘lsa-da, galstukdagi ranglarning ketma-ketligi aynan Rossiya bayrog‘iga o‘xshashligi diqqatni tortdi.
“HuffPost” jurnalisti Es Vi Deyt bu vaziyatni Pentagon vakillaridan izohlashni so‘radi. U Hegsetning bunday galstukni tanlashiga Rossiyadan qandaydir maqtovlar bo‘lgan-yo‘qligini va vazir ilgari ham shunday galstuk taqqanligini aniqlashga harakat qildi.
Ammo jurnalistga AQSh Mudofaa vazirligi vakili Shon Parnelldan keskin va haqoratli javob berildi. U: “Bu galstukni onang sotib olgan.
Bu haqiqiy Amerika galstugi, ahmoq”, — dedi. So‘ng jurnalist Hegsetning AQSh bayrog‘i ramzlarini kiyimda ishlatish taqiqlari haqida xabardorligi bor-yo‘qligini so‘radi.
Pentagon matbuot kotibi Kingsli Uilson bu masalaga izoh berdi. U: “Agar yurtga muhabbat va ramzlardan faxrlanish “HuffPost” kabi so‘l tarafdagi bloglar uchun jinoyat hisoblansa, unda vazir Hegset aybdor.
U haqiqiy vatanparvar, mamlakatini va bayrog‘ini yurakdan sevadi”, — dedi. “HuffPost”ning savollari faqat galstuk bilan cheklanib qolmadi, ular Tramp ma’muriyati bilan ham yangi bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi.
Nashr Budapeshtda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan Tramp va Putin uchrashuvi haqida Oq Uyga izoh so‘radi. Biroq javob yana hazil va tahqir tarzida bo‘ldi: “Buni sening onang qilgan”, — dedi Oq Uy matbuot kotibi Kerolayn Levitt.
Amerika ommaviy axborot vositalarida bu holat siyosiy savollarga shaxsiy haqoratlar bilan javob qaytarish tendensiyasi sifatida baholanmoqda. Ba’zi tahlilchilarning fikricha, Tramp ma’muriyati yaqinda qayta ishga tushgan kommunikatsiya uslubi orqali “so‘l jurnalistikaga qarshi kurash”ni boshlagan.
Shu bilan birga, Hegsetning “vatanparvar galstugi” atrofidagi janjal mamlakatdagi siyosiy bo‘linishni yanada oshkor qildi.

Галстук Хегсета создал конфликт в американской политике
Причина этого конфликта — вещь, которая кажется простой, но имеет символическое значение — галстук министра обороны Пита Хегсета. 17 октября во время встречи Дональда Трампа и Владимира Зеленского цвет галстука министра вызвал большую дискуссию среди журналистов, сообщает издание “HuffPost”.
На мероприятии Хегсет был в галстуке, состоящем из белого, синего и красного цветов. Хотя эти цвета присутствуют на американском флаге, последовательность цветов на галстуке была похожа именно на российский флаг, что привлекло внимание.
Журналист “HuffPost” Эс Ви Дейт попросил представителей Пентагона прокомментировать эту ситуацию. Он попытался выяснить, были ли какие-либо похвалы из России в адрес выбора такого галстука Хегсетом и носил ли министр ранее подобный галстук.
Однако журналист получил резкий и оскорбительный ответ от представителя Министерства обороны США Шона Парнелла. Он сказал: “Этот галстук купила твоя мама.
Это настоящий американский галстук, идиот”, — сказал он. Затем журналист спросил, осведомлен ли Хегсет о запретах на использование символов американского флага в одежде.
Пресс-секретарь Пентагона Кингсли Уилсон прокомментировал этот вопрос. Он сказал: “Если любовь к стране и гордость за символы считаются преступлением для таких левых блогов, как ‘HuffPost’, тогда министр Хегсет виновен.
Он настоящий патриот, искренне любит свою страну и флаг”, — отметил он. Вопросы “HuffPost” не ограничились только галстуком, они также вызвали новые споры с администрацией Трампа.
Издание запросило комментарий у Белого дома по поводу запланированной встречи Трампа и Путина в Будапеште. Однако ответ снова был в форме шутки и оскорбления: “Это сделала твоя мама”, — сказала пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт.
В американских СМИ этот инцидент оценивается как тенденция отвечать на политические вопросы личными оскорблениями. По мнению некоторых аналитиков, администрация Трампа недавно начала “борьбу с левой журналистикой” с помощью обновленного стиля коммуникации.
В то же время скандал вокруг “патриотического галстука” Хегсета еще больше обнажил политические расколы в стране.