Ukraina harbiy kuchlari Rossiya hududidagi muhim harbiy obyektga yana bir zarba berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabi 21-oktyabr kuni kechqurun Bryansk viloyatida joylashgan kimyo zavodiga hujum amalga oshirilganini ma’lum qildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, operatsiya quruqlikdagi kuchlar, dengiz floti va mudofaa tizimining boshqa bo‘linmalari hamkorligida o‘tkazilgan.
Hujumda Storm Shadow turiga mansub havodan uchiriladigan raketalar ishlatilgan. Ukrainalik harbiylar bu raketalar Rossiyaning havo mudofaa tizimini chetlab o‘tishga imkon berganini ta’kidlashdi.
Bryansk kimyo zavodi Rossiyaning harbiy-sanoat kompleksining muhim bo‘g‘ini hisoblanadi. Bu yerda porox, portlovchi moddalar va raketa yonilg‘isi ishlab chiqariladi.
Shuningdek, Ukraina hududini o‘qqa tutishda qo‘llaniladigan o‘q-dorilar ham shu zavodda tayyorlanadi, deyiladi Ukraina Bosh shtabi bayonotida. Zarbaning aniq vaqti hozircha ma’lum qilinmagan, ammo hujum natijalari aniqlanmoqda.
Shu bilan birga, Bryansk viloyati gubernatori Aleksandr Bogomaz Telegram orqali boshqa voqealar haqida xabar berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva vaqti bilan taxminan soat 20:00 larda Ukraina qo‘shinlari Klimovsk tumanidagi Vishneviy qishlog‘iga FPV-dronlar yordamida hujum qilgan, natijada ikki fuqaro jarohat olgan.
Bogomaz keyinchalik Rossiya Mudofaa vazirligi ma’lumotiga tayanib, havo mudofaa tizimlari dushmanning 57 ta dronini aniqlab, yo‘q qilganini va talafotlar bo‘lmaganini bildirdi. Ammo kimyo zavodiga qilingan hujum haqida izoh bermadi.
Gubernator shuningdek, Bryansk viloyatida ikki marta raketa xavfi haqida ogohlantirish berilganini ma’lum qildi. Birinchi signal Moskva vaqti bilan soat 17:00 da berilgan va bir soatdan so‘ng bekor qilingan.
Keyingi ogohlantirish esa soat 00:30 da, yarim tunda e’lon qilingan. Ushbu hujum Ukraina tomonidan Rossiyaning harbiy ishlab chiqarish infratuzilmasiga qilingan so‘nggi zarbalardan biri bo‘lib, ekspertlar buni Kiyevning strategik hujum imkoniyatlari kengayayotganidan dalolat deb baholamoqda.

Украина нанесла ракетный удар по химическому заводу в Брянске
Вооружённые силы Украины нанесли очередной удар по важному военному объекту на территории России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Главное управление вооружённых сил Украины сообщило, что вечером 21 октября был осуществлён удар по химическому заводу, расположенному в Брянской области. По официальным данным, операция проводилась в сотрудничестве сухопутных войск, военно-морского флота и других подразделений системы обороны.
В атаке использовались ракеты воздушного базирования типа Storm Shadow. Украинские военные подчеркнули, что эти ракеты позволили обойти систему противовоздушной обороны России.
Брянский химический завод является важным звеном военно-промышленного комплекса России. Здесь производятся порох, взрывчатые вещества и ракетное топливо.
Кроме того, на этом заводе изготавливаются боеприпасы, используемые для обстрелов территории Украины, говорится в заявлении Главного управления Украины. Точное время удара пока не сообщается, но результаты атаки уточняются.
В то же время губернатор Брянской области Александр Богомаз через Telegram сообщил о других событиях. По его словам, примерно в 20:00 по московскому времени украинские войска с помощью FPV-дронов атаковали деревню Вишнёвый в Климовском районе, в результате чего двое гражданских получили ранения.
Позже Богомаз, ссылаясь на данные Министерства обороны России, сообщил, что системы ПВО обнаружили и уничтожили 57 вражеских дронов, потерь не было. Однако он не прокомментировал удар по химическому заводу.
Губернатор также сообщил, что в Брянской области дважды объявлялась тревога из-за угрозы ракетного удара. Первый сигнал прозвучал в 17:00 по московскому времени и был отменён через час.
Следующее предупреждение было объявлено в 00:30, в полночь. Эта атака является одним из последних ударов Украины по военной производственной инфраструктуре России, и эксперты оценивают её как свидетельство расширения стратегических возможностей Киева по нанесению ударов.