Viloyat gubernatori Aleksey Teksler o‘zining Telegram kanali orqali hodisa oqibatlari haqida ma’lumot berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozircha 9 kishi halok bo‘lgan, 5 nafari jarohatlangan.
Shifokorlar jabrlanuvchilarga yordam berishmoqda, ularning ahvoli barqarorlashmoqda. Bedarak yo‘qolganlar borligi bo‘yicha ma’lumotlar aniqlanmoqda.
Teksler portlash sabablariga oid dron hujumi versiyasi hozircha tasdiqlanmaganini bildirdi. Hokimiyat hech qanday zavod nomini oshkor etmadi, ammo mahalliy ommaviy axborot vositalari va guvohlarga tayanib, voqea Kopeyskdagi «Plastmass» zavodida sodir bo‘lganini xabar qildi.
Ushbu korxona qurol-yarog‘ va o‘q-dorilar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Guvohlar uchta dron hududga kelganini aytgan.
Portlashdan so‘ng zavod hududida dron hujumi xavfi haqida signal berilgan. Telegramdagi «112» kanali ma’lumotiga ko‘ra, portlash vaqtida obyektda 15 nafar ishchi navbatchilik qilgan.
Ukraina OSINT-loyihasi Exilenova+ voqea joyidan videolavha e’lon qildi. Ularning ta’kidlashicha, ushbu zavod Bryansk viloyatidagi yaqinda portlagan kimyo korxonasiga o‘xshashdir.
Ikkalasi ham Rossiyaning harbiy sanoat tizimiga kiradi va Ukrainaga qarshi harbiy operatsiyalarni qo‘llab-quvvatlaydigan mahsulotlar ishlab chiqaradi. Hozircha na Ukraina Bosh shtabi, na Rossiya Mudofaa vazirligi bu voqea bo‘yicha rasmiy bayonot bermadi.
So‘nggi haftalarda Rossiya hududida ikkinchi yirik portlash yuz berdi. 18-oktyabrda Bashqirdistonning Sterlitamak shahridagi «Avangard» korxonasida ham portlash sodir bo‘lib, uch kishi halok bo‘ldi, besh kishi jarohatlandi.
Viloyat rahbari Radiy Habirov ushbu hodisani dron hujumi bilan bog‘lashni rad etdi va bu oddiy portlash ekanini ta’kidladi. «Avangard» «Rostex» konserni tarkibiga kirib, qurol-aslaha va harbiy texnika ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadi.
Ukrainadagi faol janglar fonida, 21-oktyabrda Ukraina Qurolli kuchlari Bryansk viloyatidagi kimyo zavodiga zarba berganini tasdiqladi. Bayonotda havodan uchiriladigan Storm Shadow raketalari qo‘llangani va Rossiyaning havo mudofaa tizimini chetlab o‘tganligi aytilgan.
Bryansk kimyo zavodi Rossiyaning harbiy sanoatida muhim o‘rin tutadi, u yerda porox, raketa yonilg‘isi va o‘q-dorilar ishlab chiqariladi. Analitiklar so‘nggi haftalarda Rossiya hududidagi harbiy obyektlarda portlashlar va yong‘inlar ko‘payganini, buni Ukraina tomonidan dron va raketa hujumlarining faollashuvi bilan bog‘lashmoqda.
Rasmiy Moskva esa har qanday hodisada Ukraina izini tan olmayapti, mahalliy manbalar esa «ishlab chiqarish jarayonidagi nosozlik» yoki «texnik xatolik» versiyalarini ilgari surmoqda. Xulosa qilib aytganda, Kopeyskdagi falokat Rossiyadagi harbiy sanoat obyektlarining xavfsizligi haqida savollarni keltirib chiqardi.
Voqea sabablari hali rasman e’lon qilinmadi, biroq ayrim tahlilchilar bu Rossiya hududidagi muhim harbiy zavodlarga qarshi yangi to‘lqinning boshlanishi bo‘lishi mumkinligini ta’kidlashmoqda. Mahalliy aholi esa tun davomida portlashlar va osmondagi dronlar haqida gap-so‘zlarni to‘xtatmayapti.

В военном заводе в Копейске произошёл сильный взрыв
В ночь на 23 октября в городе Копейск Челябинской области России произошёл сильный взрыв. Об этом сообщил Zamin.uz.
Губернатор области Алексей Текслер через свой Telegram-канал сообщил о последствиях происшествия. По его словам, на данный момент погибло 9 человек, 5 получили ранения.
Врачи оказывают помощь пострадавшим, их состояние стабилизируется. Выясняется информация о пропавших без вести.
Текслер отметил, что версия о дрон-атаке как причина взрыва пока не подтверждена. Власти не раскрыли название завода, однако местные СМИ и свидетели сообщают, что инцидент произошёл на заводе «Пластмасс» в Копейске.
Это предприятие специализируется на производстве оружия и боеприпасов. Свидетели утверждают, что в район прибыли три дрона.
После взрыва на территории завода прозвучал сигнал о возможной угрозе дрон-атаки. По данным Telegram-канала «112», во время взрыва на объекте работало 15 человек в смену.
Украинский OSINT-проект Exilenova+ опубликовал видеозапись с места происшествия. По их словам, этот завод похож на недавно взорвавшийся химический завод в Брянской области.
Оба предприятия входят в военно-промышленный комплекс России и производят продукцию, поддерживающую военные операции против Украины. Пока ни Генштаб Украины, ни Минобороны России не сделали официальных заявлений по этому инциденту.
За последние недели это второй крупный взрыв на территории России. 18 октября на предприятии «Авангард» в городе Стерлитамак Башкортостана также произошёл взрыв, в результате которого погибли три человека и пятеро получили ранения.
Глава региона Ради Хабиров отверг связь этого инцидента с дрон-атакой и подчеркнул, что это был обычный взрыв. «Авангард» входит в концерн «Ростех» и занимается производством вооружения и военной техники.
На фоне активных боевых действий в Украине, 21 октября Вооружённые силы Украины подтвердили удар по химическому заводу в Брянской области. В заявлении говорится о применении ракет Storm Shadow с воздушным запуском, которые обошли систему ПВО России.
Брянский химический завод занимает важное место в военной промышленности России, там производят порох, ракетное топливо и боеприпасы. Аналитики отмечают рост количества взрывов и пожаров на военных объектах России за последние недели, связывая это с активизацией дрон- и ракетных атак со стороны Украины.
Официальная Москва не признаёт причастность Украины к любым инцидентам, местные источники выдвигают версии о «сбоях в производственном процессе» или «технических неисправностях». В итоге катастрофа в Копейске вызвала вопросы о безопасности военных промышленных объектов в России.
Причины происшествия пока официально не объявлены, однако некоторые аналитики считают, что это может быть началом новой волны атак на важные военные заводы на территории России. Местные жители не перестают обсуждать взрывы и дронов в небе в течение всей ночи.