Bu haqda Litva bosh vaziri Inga Ruginene rasmiy bayonot berdi. 24-oktabr kuni mahalliy vaqt bilan soat 20:30 atrofida Vilnyus va Kaunas aeroportlari yo‘nalishida uchib kelayotgan havo sharlari aniqlanib, xavfsizlik nuqtai nazaridan parvozlar vaqtincha to‘xtatildi.
Aeroport ma’muriyati bu holatning qisqa muddatli ekanligini va parvozlar tez orada tiklanishini ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi bir oy ichida Belarusdan Litva hududi tomon uchirilgan havo sharlari bilan bog‘liq uchinchi holat ro‘y berdi.
Rasmiylar bunday harakatlarni davlat xavfsizligiga tahdid deb baholab, zarur choralar ko‘rilishini ta’kidlamoqda. Ushbu voqealar ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda keskinlikni kuchaytirmoqda.

Литва закрыла границу с Беларусью из-за воздушных шаров
Правительство Литвы решило закрыть все пункты пропуска на границе с Беларусью до 12:00 25 октября из-за запуска воздушных шаров с незаконным грузом с территории Беларуси. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное заявление сделал премьер-министр Литвы Инга Ругинене. 24 октября около 20:30 по местному времени были обнаружены воздушные шары, летевшие в направлении аэропортов Вильнюса и Каунаса, и из соображений безопасности полеты временно приостановили.
Администрация аэропорта сообщила, что ситуация носит кратковременный характер и полеты скоро возобновятся. По данным, за последний месяц это уже третий случай запуска воздушных шаров с территории Беларуси в сторону Литвы.
Официальные лица оценивают такие действия как угрозу государственной безопасности и подчеркивают, что будут приняты необходимые меры. Эти события усиливают напряженность в отношениях между двумя странами.