AQSH G‘azoda yangi dron tizimini ishga tushirdi
AQSH G‘azo sektorida vaziyatni real vaqt rejimida nazorat qilish uchun yangi dron kuzatuv tizimini ishga tushirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
New York Times nashrining xabariga ko‘ra, Pentagon so‘nggi kunlarda Isroil bilan kelishgan holda G‘azo osmonida kuzatuv dronlarini faoliyatga boshlagan. Ushbu dronlar sulh bitimining bajarilishini nazorat qilish va yerusti harakatlarini kuzatish uchun mo‘ljallangan.
AQSH harbiylari dronlarning aniq yo‘nalishlarini oshkor qilmagan, ammo parvozlar AQSH Markaziy qo‘mondonligi va Isroildagi Fuqaroviy-harbiy muvofiqlashtirish markazi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgani ma’lum. Mazkur markazning asosiy vazifasi G‘azodagi sulh jarayonini nazorat qilish, insonparvarlik yordamini muvofiqlashtirish va xavfsizlikni ta’minlashdan iborat.
AQSH, Qatar va Misr vositachiligida tuzilgan sulh bitimi 10-oktyabrdan beri amal qilmoqda, ammo unga rioya qilishda jiddiy muammolar yuzaga kelmoqda. Shu sababli AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vens, davlat kotibi Marko Rubio va boshqa yuqori martabali amaldorlar Isroilga borib, tinchlik jarayonini mustahkamlash bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda.
Bloomberg va CNN manbalari Oq uyda Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning bitimdan chekinishi mumkinligi bo‘yicha xavotirlar mavjudligini bildirgan. Marko Rubio Isroildagi markazga tashrifi chog‘ida sulh jarayonida qiyinchiliklar bo‘lishi tabiiy ekanini, ammo sog‘lom optimizm uchun asoslar mavjudligini ta’kidladi.
Qiziq tomoni shundaki, bu safar AQSH Isroilning razvedka dronlari o‘rniga o‘z dronlarini ishlatmoqda. Mutaxassislar bunga Vashingtonning vaziyatni mustaqil baholash istagi sabab bo‘layotganini aytmoqda.
G‘azo urushi davomida AQSH va Isroil harbiy razvedka ma’lumotlarini muntazam almashib kelgan. Ilgari AQSH garovdagilarni qutqarish operatsiyalarida MQ-9 Reaper dronlaridan foydalangan va bu ma’lumotlarni Isroilga yetkazib bergan.
Ammo hozirgi missiya AQSHning vaziyatga nisbatan mustaqil pozitsiyasini aks ettiradi. AQSHning sobiq elchisi Daniel Shapiro buni Isroil uchun xavfli frontda Amerika monitoringi uchun muhim qadam deb baholagan.
Uning fikricha, agar Vashington va Tel-Aviv o‘rtasida to‘liq ishonch bo‘lganida, mustaqil kuzatuvga ehtiyoj qolmas edi. CENTCOM vakili kapitan Timoti Xokinsning so‘zlariga ko‘ra, Fuqaroviy-harbiy muvofiqlashtirish markazida G‘azodagi voqealarni real vaqt rejimida kuzatish uchun maxsus maydon tashkil etilgan va vaziyat juda nozik.
Hozircha Isroil armiyasi va AQSH Davlat departamenti dronlar haqida rasmiy bayonot bermagan. Tahlilchilar esa bu qadam Vashingtonning mintaqadagi diplomatik faoliyatini yangi bosqichga ko‘tarishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.

США запустили новую систему дронов в Газе
США запустили новую систему наблюдения с помощью дронов для контроля ситуации в секторе Газа в режиме реального времени. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания New York Times, Пентагон в последние дни совместно с Израилем начал использовать наблюдательные дроны в небе над Газой. Эти дроны предназначены для контроля выполнения мирного соглашения и наблюдения за наземными передвижениями.
Военные США не раскрыли точные маршруты полётов дронов, однако известно, что полёты осуществляются в сотрудничестве с Центральным командованием США и Центром гражданско-военного координации в Израиле. Основная задача этого центра — контролировать процесс мирного урегулирования в Газе, координировать гуманитарную помощь и обеспечивать безопасность.
Мирное соглашение, заключённое при посредничестве США, Катара и Египта, действует с 10 октября, однако возникают серьёзные проблемы с его соблюдением. В связи с этим вице-президент США Джей Ди Вэнс, госсекретарь Марко Рубио и другие высокопоставленные чиновники посетили Израиль для проведения переговоров по укреплению мирного процесса.
По данным источников Bloomberg и CNN, в Белом доме выражают обеспокоенность возможным выходом премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху из соглашения. Во время визита в израильский центр Марко Рубио отметил, что трудности в мирном процессе естественны, но есть основания для здорового оптимизма.
Интересно, что на этот раз США используют собственные дроны вместо разведывательных дронов Израиля. Эксперты считают, что это связано с желанием Вашингтона самостоятельно оценивать ситуацию.
Во время войны в Газе США и Израиль регулярно обменивались военной разведывательной информацией. Ранее США использовали дроны MQ-9 Reaper для операций по спасению заложников и передавали эти данные Израилю.
Однако нынешняя миссия отражает независимую позицию США по отношению к ситуации. Бывший посол США Дэниел Шапиро оценил это как важный шаг для американского мониторинга на опасном для Израиля фронте.
По его мнению, если бы между Вашингтоном и Тель-Авивом было полное доверие, в независимом наблюдении не было бы необходимости. По словам капитана Тимоти Хокинса, представителя CENTCOM, в Центре гражданско-военного координации создана специальная площадка для наблюдения за событиями в Газе в режиме реального времени, и ситуация очень напряжённая.
Пока что израильская армия и Государственный департамент США не сделали официальных заявлений о дронах. Аналитики отмечают, что этот шаг может вывести дипломатическую активность Вашингтона в регионе на новый уровень.