Bu tadbir Adliya vazirligi tashabbusi bilan amalga oshirilmoqda va unga politsiya, dengiz politsiyasi hamda mehnat va transport vazirliklari jalb qilingan. Reydlar butun mamlakat bo‘ylab o‘tkazilmoqda va ularning asosiy maqsadi qonuniy hujjatlarsiz yashayotgan migrantlarni, litsenziyasiz va ish haqisiz faoliyat yuritayotgan shaxslarni, shuningdek, noqonuniy ish beruvchilar va vositachilarni aniqlashdan iboratdir.
Ushbu operatsiyalar 12-dekabrgacha davom etadi va ayniqsa 2025-yilda Kyonju shahrida bo‘lib o‘tadigan APEC sammiti oldidan xavfsizlik choralari kuchaytirilmoqda. Hukumatning maqsadi nafaqat migratsiya tizimini tartibga solish, balki mahalliy fuqarolarning ish o‘rinlarini himoya qilishdir.
Shu sababli ko‘plab chet elliklar tekshiruv doirasiga tushishi mumkin. Ayrim ish beruvchilar noqonuniy mehnat yollagani uchun javobgarlikka tortilishi ehtimoli mavjud.
Adliya vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, qonunbuzarlik aniqlanganda jarima solish, mamlakatdan chiqarish va keyinchalik Janubiy Koreyaga kirishni taqiqlash kabi choralar qo‘llaniladi. Shu bilan birga, rasmiylar inson huquqlariga to‘liq rioya qilinishini ta’kidlamoqda.
Vazirlik vakillari migrantlarga noqonuniy maqomni ixtiyoriy ravishda bartaraf etish tavsiya qilinmoqda, chunki bu kelajakda jiddiy huquqiy oqibatlardan qochishga yordam beradi. Ixtiyoriy ravishda mamlakatni tark etganlarga keyingi safar viza olishda yengilliklar berilishi mumkin.
O‘zbekiston Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan buyon E-9 vizasi shartlarini buzgan 26 nafar vatandoshga jarimalar qo‘llanilgan. Ular har bir noqonuniy oyi uchun 2000 dollardan jarima to‘lashga majbur bo‘lgan.
Bu holat fuqarolarga chet eldagi qonunlarga qat’iy rioya qilish zarurligini yana bir bor eslatadi. Janubiy Koreyadagi bu operatsiya mamlakat ichidagi tartibni ta’minlash va mintaqadagi xalqaro sammitlar oldidan xavfsizlikni mustahkamlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Shu bois, rasmiylar migrantlarni qonuniy maqomni tiklash yoki mamlakatni tark etishga chaqirmoqda. Janubiy Koreya hukumati migratsiya sohasida qat’iy tartib o‘rnatishga kirishib, mehnat bozorini sog‘lomlashtirish va qonun ustuvorligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratmoqda.

В Южной Корее началась масштабная проверка нелегальных мигрантов
Правительство Южной Кореи начало масштабную кампанию проверок в отношении иностранцев, незаконно проживающих в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это мероприятие проводится по инициативе Министерства юстиции с привлечением полиции, морской полиции, а также министерств труда и транспорта. Рейды проводятся по всей стране, и их основная цель — выявление мигрантов, проживающих без законных документов, лиц, работающих без лицензии и оплаты труда, а также незаконных работодателей и посредников.
Операции продлятся до 12 декабря, при этом меры безопасности усиливаются особенно перед саммитом АТЭС, который пройдет в 2025 году в городе Кёнджу. Цель правительства — не только регулировать миграционную систему, но и защищать рабочие места местных граждан.
По этой причине многие иностранцы могут попасть под проверку. Некоторые работодатели могут быть привлечены к ответственности за незаконное трудоустройство.
По данным Министерства юстиции, при выявлении нарушений применяются меры в виде штрафов, депортации и последующего запрета на въезд в Южную Корею. При этом официальные лица подчеркивают полное соблюдение прав человека.
Представители министерства рекомендуют мигрантам добровольно устранить незаконный статус, так как это поможет избежать серьезных правовых последствий в будущем. Тем, кто добровольно покинет страну, при следующем получении визы могут быть предоставлены послабления.
По информации Агентства внешней трудовой миграции Узбекистана, с начала года 26 соотечественников были оштрафованы за нарушение условий визы E-9. Им пришлось платить штраф в размере 2000 долларов за каждый месяц незаконного пребывания.
Эта ситуация еще раз напоминает гражданам о необходимости строго соблюдать законы за рубежом. Операция в Южной Корее проводится с целью поддержания порядка в стране и укрепления безопасности перед международными саммитами в регионе.
В связи с этим официальные лица призывают мигрантов восстановить законный статус или покинуть страну. Правительство Южной Кореи приступило к строгому наведению порядка в сфере миграции, уделяя особое внимание оздоровлению рынка труда и обеспечению верховенства закона.