Tramp Putinga Ukrainada urushni to‘xtatishni maslahat berdi
AQSh prezidenti Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putinga Ukrainadagi urushni to‘xtatishni tavsiya qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Moskvaning yangi yadroviy qurollarni sinovdan o‘tkazish o‘rniga tinchlikni ta’minlash ustida o‘ylashi kerakligini ta’kidladi. Tramp bu fikrni 27-oktabr kuni samolyot bortida jurnalistlar bilan suhbatda bildirdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, AQSh Rossiya qirg‘oqlari yaqinida yadroviy suvosti kemasiga ega bo‘lib, bu mamlakat xavfsizligini ta’minlash uchun yetarli kuch hisoblanadi. U shunday dedi: “Ular bilishadi, bizda dunyodagi eng qudratli yadroviy suvosti kemasi bor.
Shuning uchun 8 ming milya uchishning hojati yo‘q”. Rossiya prezidenti Vladimir Putin esa bir kun avval yadroviy dvigatelli raketasi muvaffaqiyatli sinovdan o‘tganini ma’lum qilgan.
Kreml ma’lumotlariga ko‘ra, bu qurol har qanday mudofaa tizimini buzish qobiliyatiga ega bo‘lib, raketalar 14 ming kilometr masofani bosib o‘tgan. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov Trampning fikrlariga javoban Rossiya o‘z milliy manfaatlarini himoya qilishda davom etishini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, yangi qurollar mamlakat xavfsizligini ta’minlash uchun zarur bo‘lib, bu Vashington bilan munosabatlarga salbiy ta’sir qilmasligi kerak. Donald Tramp Rossiyaning urushni cho‘zayotganini tanqid qilib, agar tinchlik o‘rnatilmasa, yangi sanksiyalar qo‘llanishi mumkinligini ogohlantirdi.
U shunday dedi: “Bir hafta ichida tugashi kerak bo‘lgan urush endi to‘rtinchi yilga kirdi. Putin raketalarni emas, tinchlikni sinab ko‘rishi kerak”.

Трамп посоветовал Путину прекратить войну в Украине
Президент США Дональд Трамп посоветовал президенту России Владимиру Путину прекратить войну в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что Москва должна думать о обеспечении мира, а не о проведении испытаний новых ядерных вооружений. Трамп высказал это мнение 27 октября в разговоре с журналистами на борту самолёта.
По словам Трампа, у США есть ядерная подводная лодка у берегов России, что является достаточной силой для обеспечения безопасности страны. Он сказал: «Они знают, что у нас самая мощная ядерная подводная лодка в мире.
Поэтому нет необходимости лететь на 8 тысяч миль». Президент России Владимир Путин накануне сообщил об успешном испытании ракеты с ядерным двигателем.
По данным Кремля, это оружие способно преодолевать любую систему обороны, ракеты пролетели 14 тысяч километров. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков в ответ на слова Трампа подчеркнул, что Россия продолжит защищать свои национальные интересы.
По его словам, новое оружие необходимо для обеспечения безопасности страны и не должно негативно влиять на отношения с Вашингтоном. Дональд Трамп раскритиковал затягивание войны Россией и предупредил о возможном введении новых санкций, если мир не будет установлен.
Он сказал: «Война, которая должна была закончиться за неделю, уже вошла в четвёртый год. Путину нужно испытывать не ракеты, а мир».