Polshada josuslik bilan bog‘liq yangi mojaro yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning Harbiy kontrrazvedka xizmati (SKW) hamda Ichki xavfsizlik agentligi (ABW) tomonidan o‘tkazilgan keng ko‘lamli tekshiruvlar natijasida ikki nafar Ukraina fuqarosi qo‘lga olindi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu shaxslar xorijiy maxsus xizmatlar manfaatlari yo‘lida faoliyat yuritgan.
ABW matbuot kotibi Yatsek Dobjinskiyning bildirishicha, 32 va 34 yoshli erkak hamda ayol razvedkaviy vazifalarni bajarishgan. Ularning asosiy vazifalari Polsha harbiy salohiyati haqida ma’lumot to‘plash, shuningdek, strategik ahamiyatga ega infratuzilmalarni yashirin kuzatish uchun maxsus uskuna o‘rnatish bo‘lgan.
To‘plangan ma’lumotlar Polshadagi harbiy baza va logistika tizimi bilan bog‘liq bo‘lib, jumladan Ukrainaga harbiy yordam yuborishda ishlatiladigan transport yo‘nalishlari va infratuzilmalarga oid ma’lumotlar ham mavjud. Hozircha gumonlanuvchilar qaysi davlat maxsus xizmatlari foydasiga ishlagani aniq ma’lum qilinmagan.
Ammo mahalliy mutaxassislar fikricha, ularning faoliyati Rossiya razvedkasi bilan bog‘liq bo‘lishi ehtimoli katta. ABW bayonotiga ko‘ra, qo‘lga olish operatsiyasi 14-oktyabr kuni Katovitse shahrida amalga oshirildi.
Ertasi kuni ushbu shaxslar prokuraturaga olib borilib, ularga rasmiy ayblov qo‘yildi. Sud ularni uch oy muddatga qamoqqa olish qarorini chiqardi.
Bu hodisa Polshada so‘nggi vaqtlarda yuzaga kelayotgan ilk holat emas. Bir hafta avval Bosh vazir Donald Tusk mamlakat hududida diversiya harakatlarini tayyorlayotganlikda gumon qilingan sakkiz kishining qo‘lga olinganini ma’lum qilgan edi.
Ular orasida Ukraina fuqarosi Danilo X. ham bor edi, u Rossiya razvedkasi bilan aloqada bo‘lgan.
Tuskning ta’kidlashicha, so‘nggi oylarda Polsha xavfsizlik xizmatlari Rossiyaning ta’sir doirasini cheklash borasida qat’iy choralar ko‘rmoqda. Bu gaplarni Dobjinskiy ham tasdiqlab, so‘nggi bir necha oy ichida 55 nafar shaxs Rossiya foydasiga josuslik qilgani uchun hibsga olinganini ma’lum qildi.
Polsha hukumati ushbu holatni milliy xavfsizlikka jiddiy tahdid sifatida baholamoqda. Mamlakat rasmiylari NATO va Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikda kiberxavfsizlik va josuslikka qarshi kurashni kuchaytirish bo‘yicha yangi rejalar ishlab chiqmoqda.
Shu bilan birga, Polsha hududida josuslik faoliyatiga qarshi kurash yangi darajaga ko‘tarildi. Bu voqealar ayni paytda Rossiya va G‘arb o‘rtasidagi ziddiyatlar fonida Yevropa xavfsizligi masalasining yanada dolzarb ekanligini ko‘rsatmoqda.

В Польше подозревают двух украинцев в шпионаже
В результате масштабных проверок, проведённых Военной контрразведкой страны (SKW) и Агентством внутренней безопасности (ABW), были задержаны два гражданина Украины. По официальным данным, эти лица действовали в интересах иностранных спецслужб.
По словам пресс-секретаря ABW Яцека Добжинского, мужчины 32 и 34 лет, а также женщина выполняли разведывательные задачи. Их основными обязанностями были сбор информации о военном потенциале Польши, а также установка специального оборудования для скрытого наблюдения за стратегически важной инфраструктурой.
Собранные данные касались военной базы и логистической системы в Польше, включая информацию о транспортных маршрутах и инфраструктуре, используемых для отправки военной помощи Украине. Пока не уточняется, на чью пользу работали подозреваемые.
Однако по мнению местных экспертов, велика вероятность, что их деятельность связана с российской разведкой. Согласно заявлению ABW, операция по задержанию была проведена 14 октября в городе Катовице.
На следующий день эти лица были доставлены в прокуратуру, им были предъявлены официальные обвинения. Суд постановил заключить их под стражу на три месяца.
Это событие не является первым подобным случаем в Польше за последнее время. Неделю назад премьер-министр Дональд Туск сообщил о задержании восьми человек, подозреваемых в подготовке диверсий на территории страны.
Среди них был гражданин Украины Данило Х., который имел связи с российской разведкой.
По словам Туска, в последние месяцы службы безопасности Польши принимают решительные меры по ограничению влияния России. Эти слова подтвердил и Добжинский, сообщив, что за последние несколько месяцев 55 человек были задержаны за шпионаж в пользу России.
Правительство Польши рассматривает данный инцидент как серьёзную угрозу национальной безопасности. Официальные лица страны совместно с НАТО и Европейским союзом разрабатывают новые планы по усилению кибербезопасности и борьбе со шпионажем.
В то же время борьба с шпионской деятельностью на территории Польши вышла на новый уровень. Эти события на фоне противостояния между Россией и Западом демонстрируют, что вопрос безопасности в Европе становится всё более актуальным.