Qozog‘istonda terakt oldi olindi, besh chet ellik hibsda
Qozog‘iston Milliy xavfsizlik qo‘mitasi Olmaota shahrida teraktning oldini olishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qo‘mita matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, jinoyatni amalga oshirishga tayyorgarlik ko‘rayotgan terrorchilik guruhida besh nafar chet ellik shaxs aniqlangan va ular teraktga tayyorgarlik bosqichida qo‘lga olingan. Sentyabr va oktabr oylarida terrorizmni targ‘ib qilishda gumon qilingan sakkiz nafar Qozog‘iston fuqarosi hibsga olindi.
So‘nggi ikki oy ichida olti kishi terroristik va ekstremistik jinoyatlar uchun sud tomonidan aybdor deb topildi. Yil boshidan buyon shu kabi jinoyatlar yuzasidan jami 89 nafar shaxs, jumladan olti nafar chet ellik javobgarlikka tortildi.
Bundan tashqari, uyushma a’zolari portlovchi moddalar va zaharli vositalarning xususiyatlarini o‘rganib, to‘rt nafari Suriyaga borib, u yerda faoliyat olib borayotgan terroristik guruhlar safiga qo‘shilgan. Shuningdek, joriy yil sentabr oyining boshida O‘zbekistonda 20 nafar buzg‘unchi tashkilot tarafdorlari ustidan sud hukmi o‘qilgan edi.
Ushbu holatlar mamlakatlarda terrorizmga qarshi kurashning muhimligini yana bir bor tasdiqlaydi. Milliy xavfsizlik organlari tomonidan olib borilayotgan chora-tadbirlar xalq tinchligi va xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

В Казахстане предотвращён теракт, пять иностранцев задержаны
Комитет национальной безопасности Казахстана сумел предотвратить теракт в городе Алматы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным пресс-службы комитета, в террористической группе, готовившей преступление, были выявлены пять иностранных граждан, которые были задержаны на стадии подготовки теракта. В сентябре и октябре были арестованы восемь граждан Казахстана, подозреваемых в пропаганде терроризма.
За последние два месяца шесть человек были признаны судом виновными в террористических и экстремистских преступлениях. С начала года по таким преступлениям привлечены к ответственности всего 89 человек, в том числе шесть иностранцев.
Кроме того, члены организации изучали свойства взрывчатых веществ и ядовитых средств, четверо из них выехали в Сирию и присоединились к действующим там террористическим группировкам. Также в начале сентября этого года в Узбекистане был вынесен приговор 20 сторонникам деструктивной организации.
Эти случаи вновь подтверждают важность борьбы с терроризмом в странах. Меры, принимаемые органами национальной безопасности, направлены на обеспечение мира и безопасности населения.