“Biz — donormiz” aksiyasi boshlandi, 88,5 litr qon yig‘ildi
O‘zbekistonda har yili o‘tkaziladigan "Biz — donormiz" aksiyasi boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aksiyaning birinchi kunida ishtirokchilar tomonidan jami 88,5 litr qon topshirildi. Bu haqda "Yuksalish" umummilliy harakati raisi Bobur Bekmurodov ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, aksiya 2024 yildan buyon muntazam ravishda tashkil etilib, milliy qon zaxiralarini to‘ldirish va qon yetishmovchiligi muammosini bartaraf etishga qaratilgan. Shu kungacha tashabbus doirasida ming litrdan ortiq qon yig‘ilgan.
Joriy yilda aksiya 28-oktabrdan 3-noyabrgacha mamlakatning barcha hududlarida o‘tkaziladi. Tashkilotchilar aholini birdamlikka chaqirib, yordamlarga muhtoj insonlarga ko‘mak berish maqsadida o‘z hissasini qo‘shishga taklif qilmoqda.
Ushbu aksiyaning o‘tkazilishi sog‘liqni saqlash tizimining barqaror ishlashi va bemorlarning qon ehtiyojini qondirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Shuning uchun har bir fuqaro o‘z imkoniyatidan kelib chiqqan holda qon topshirishga faol qatnashishi lozim.
Bu orqali jamiyatda sog‘lom va mehribon muhit yaratiladi hamda inson hayotini saqlashga hissa qo‘shiladi.

«Мы — доноры» акция началась, собрано 88,5 литров крови
В первый день акции участники сдали в общей сложности 88,5 литров крови. Об этом сообщил председатель общенационального движения "Юксалиш" Бобур Бекмуродов.
По его словам, акция проводится регулярно с 2024 года и направлена на пополнение национальных запасов крови и решение проблемы её дефицита. На сегодняшний день в рамках инициативы собрано более тысячи литров крови.
В этом году акция пройдет с 28 октября по 3 ноября во всех регионах страны. Организаторы призывают население к единству и приглашают внести свой вклад, чтобы помочь нуждающимся.
Проведение этой акции имеет важное значение для стабильной работы системы здравоохранения и удовлетворения потребностей пациентов в крови. Поэтому каждый гражданин должен активно участвовать в сдаче крови в соответствии со своими возможностями.
Таким образом в обществе создается здоровая и заботливая атмосфера, а также вносится вклад в сохранение человеческой жизни.