Uzaviatsiya 2026-yildan byudjetsiz faoliyat yuritadi
2026-yildan boshlab «Uzaviatsiya» agentligi davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘larsiz faoliyat yuritadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror aviatsiya sohasida boshqaruv tizimini yangilash maqsadida prezident farmonida tasdiqlandi. Shuningdek, 2025-yil oxiridan «Uzaeronavigatsiya» korxonasining sof foydasidan 20 foiz agentlikni rivojlantirish jamg‘armasiga o‘tkazish amaliyoti to‘xtatiladi.
Endilikda bu mablag‘lar to‘liq korxona tasarrufida qoladi. Hukumat 2030-yilgacha aviatsiyani rivojlantirish bo‘yicha aniq maqsadlarni belgiladi.
Rejaga ko‘ra, besh yil ichida yo‘lovchilar oqimi 24 million kishiga yetkaziladi. Ichki va xalqaro reyslar soni 200 mingga ko‘payadi.
Bundan tashqari, o‘zbek aviakompaniyalari samolyot parki 180 ta yangi samolyot bilan kengaytiriladi. Ushbu chora-tadbirlar mamlakat aviatsiyasining barqaror rivojlanishini ta’minlashga qaratilgan.

Узавиация с 2026 года будет работать без бюджета
С 2026 года агентство «Uzaviatsiya» будет работать без финансирования из государственного бюджета. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было утверждено указом президента с целью обновления системы управления в авиационной сфере. Также с конца 2025 года прекращается практика перечисления 20 процентов чистой прибыли предприятия «Uzaeronavigatsiya» в фонд развития агентства.
Теперь эти средства полностью останутся в распоряжении предприятия. Правительство поставило конкретные цели по развитию авиации до 2030 года.
Согласно плану, за пять лет пассажиропоток достигнет 24 миллионов человек. Количество внутренних и международных рейсов увеличится до 200 тысяч.
Кроме того, парк самолетов узбекских авиакомпаний будет расширен на 180 новых самолетов. Эти меры направлены на обеспечение устойчивого развития авиации страны.